Dva kopce v Jeseníkách, na kterých jste určitě nebyli

269× přečteno

Minulý pátek jsem se zachoval jako sobec. Možná bych měl napsat, že jsem byl ultra sobec. Vyrazil jsem totiž na sobecký výlet sobecky sám bez svých sobeckých kamarádů. Ale zas takový sobec nejsem abych vám nedal tip na dva jesenické vrcholy, kam vaše bota zaručeně nešlápla.

Můj páteční výlet téměř kopíroval jeden běžecký výlet z minulosti. Start a cíl u lesa ve Žďárském Potoce, nahoru na hřeben přes Škaredou jedli a Alfrédku. Pak panorámata od Jelení studánky ke Ztraceným kamenům, prďák dolů do údolí a obloukem zpátky na Žďárský potok. Hodně se to blíží aktuální Trail Tour #9, která se běží ze Skřítku a v opačném směru. Pro tentokrát jsem přidal několik vypečených piškotzkratek.

Hřeben

1. Ostružná

Hned u Medvědí skály jsem si to namířil nekompromisně vzhůru po skalnatém hřebínku až na vrchol Ostružné hory. Tento kopec s velmi matoucím názvem, je známý díky rovinatému lyžařskému okruhu vedoucím po jeho úbočí. Samotný vrchol už tak známý není, přestože na něm stojí pěkný dřevěný altán.

Výstup od Medvědí skály je v první polovině hodně přísná zkratka i na moje poměry. Škrábání v borůvčí a přes kameny po skalnatém hřebínku s výhledy jižním směrem. Postupně se ale objeví i cosi jako cesta a sklon se postupně zmírňuje.

Medvědí skála

Medvědí skála

Vrcholová část je plochá a zarostlá, nečekejte tedy nějaké velké výhledy. Nicméně je tam hezky a ze skály kousek od vrcholu jsou netradiční výhledy na hlavní jesenický hřeben. Celková výška hory je přes 1000 m, takže lezete na "tisícovku" a to má svoji váhu.

Ostružná

Ostružná

2. Ostrý

Když jsme před pár týdny vyrazili do okolí Škaredé jedle s Jančou a Jirkou, tak jsem si všiml hezkého vrcholku na protější stráni. Podle mého ostrozraku by na jeho severní straně mělo být menší odlesněné suťoviště a tím pádem i pěkné výhledy na Jeseníky.

Během mé sobecké cesty minulý pátek mi tento kopec, jmenovaný Ostrý, překážel v přímé cestě od Ztracených kamenů na Žďárský potok. Úkol zněl jasně: vyškrábat se nahoru a zkontrolovat panorámata. Ve směru od rozcestí Žlutý potok je to velmi poctivá piškotzkratka vedoucí průsekem, který končí v zarostlé pasece. Nahoře je už naštěstí pohodlná cesta, která vás po dobytí vrcholu dovede až na Žďárský potok.

Samotný vrchol nemá sice přes 1000 m (přesně 941 m), ale oproti Ostružné nabízí moc pěkné výhledy a dokonce pohodlnou lavičku. Vřele doporučuju.

Ostrý

Ostrý

Mohlo by se ti taky líbit