Gastroturistika na jihu

215× přečteno

Pan Jirka nastoupil na svůj první víkendový tréninkový kemp k babičce a nám se tak naskytla vzácná příležitost vyrazit někam jen s Markem. Na výběr dostal buď Pražská muzea a jiné atraktivity hlavního města nebo archeopark Pavlov na Jižní Moravě.

Trochu jsem protěžoval Prahu, která nyní nabízí nepřeberné možnosti ubytování za legračně nízké ceny. Naopak na jihu má Booking.com svoji mapu téměř vymetenou. Zbývalo tam buď ubytování kam nikdo nechce nebo naopak průměrný hotel s cenou vyšší než čtyřhvězda ve Stockholmu. Pro přenocování jsme nakonec zvolili Brno, což se ukázalo jako dobrá volba.

Brunch & Bonsaj

Naši víkendovou tour de gastro & muzeum jsme začali v Prostějově. Tohle hanácké město má možná společně s Přerovem horší pověst, než jaká je realita. Krásné náměstí s opravenými domy a uzkými uličkami, nedaleký zámek i park se zbytky opevnění jsou jako stvořené pro sobotní nebo nedělní vyplácnutí. V Prostějově ten víkend navíc probíhaly hody, takže náměstí bylo plné stánků na levnou krásu. Že tam mají na radnici orloj jsem navíc vůbec netušil.

Prostějov

My jsme se vyplácli v Kavárně v Uličce, umístěné nečekaně v úzké uličce u náměstí. V menu byl nachystán hodový brunch a přestože se cítím líp někde v přírodě, tak i život kavárenského hipster povaleče má něco do sebe.

Na zámku ten den probíhala výstava bonsají, což byla přesně taková neplánovaná drobnost, která nám zpestřila den. Budeme si muset něco podobného vypěstovat i doma, to se nám opravdu moc líbilo.

Stíhačky

Druhou sobotní zastávkou se stalo odkladiště stíhaček u Vyškova, které je vidět z dálnice. Není to žádné vymakané muzeum s velkým množstvím informací nebo možností vlézt někde dovnitř. Na druhou stranu tu mají opravdu velkou sbírku MIGů všech možných typů, albatrosy i delfíny, pár vrtulníků, děl, bévépéček nebo bezpilotních letounů. Moc pěkná vzpomínka na mládí.

stíhačky

stíhačky

Archeopark

Nedávno jsme s Markem dočetli Lovce Mamutů i Mamuty táhnoucí do bažin, takže hlavním sobotním cílem byl moderní archeopark v Pavlově. Já se těšil na moderní architekturu a Marek na pazourky. Muzeum je spíše menší, informace jsou podány poměrně zajímavě pro děti i dospělé. V úvodním velmi pěkném filmu se dozvíte, že mamuti se rozhodně nechytali do jam, což může být pro čtenáře Štorchových knih trochu překvapení.

V expozicích jsou pak vidět jednotlivé nálezy včetně místní Venuše. Líbilo se mi porovnání tehdejší a současné krajiny nebo ukázka jak vypadají nálezy při jejich odkrývání.

archeopark

archeopark

Před vstupem bylo posezení s foodtruckem, takže na gastro došlo i v Pavlově. My jsme teda zůstali jen u pití a posezení s krásným výhledem na Nové Mlýny.

V okolí Pavlova bylo dobře vidět, proč nikde není volné ubytování. Všechny okolní vesnice byly totiž doslova obsypány pumpičkáři. Kolo mám fakt rád, ale tohle byl dobrej masakr.

Brno

Ve Štatlu jsme pobyt zahájili kratší procházku po centru spojenou s ochutnávkou řecké kuchyně. V okolních uličkách to žilo jako kdyby byla sobota večer. Možná to bylo tím, že byla opravdu sobota večer. Hodně nám to připomínalo atmosféru někde ve Španělsku nebo Itálii.

Brno

V neděli ráno to v centru vypadalo taky jako na jihu. Prázdné ulice, plné odpadkové koše a lepkavé chodníky od rozlitého piva.

Prošli jsme si Petrov a okolní parky s vyhlídkou na mrakodrapy, objevili dva krokodýly a navštívili jedno z brněnských podzemí - Mincmistrovský sklep. Úvodní film byl tentokrát o něco slabší, nicméně následné povídání o ražbě mincí a kopání chodeb pod Brnem bylo vcelku zajímavé.

Brno

Zmrzka s mákem

Náš gastrovíkend jsme zakončili obědem ve Vyškově. Na náměstí tam měli v cukrárně pestrý výběr zmrzlin s netradičními příchutěmi. Poslední tečkou našeho víkendu se tedy stala maková zmrzlina, byť štrůdlová mě také hodně lákala.

Mohlo by se ti taky líbit