Do Rakouska bez plánu

116× přečteno

Na tradiční červencové svátky jsme původně nic velkého neplánovali. O víkendu před svátky jsme se rozhoupali, že teda někam vyrazíme a třeba do Rakouska. Bez žádného velkého přemýšlení jsem náhodně zapíchl prst doprostřed mapy bližší poloviny Alp, aby se cesta autem vešla do 4 - 5 hodin. Podíval jsem se, jestli je tam nějaká lanovka nebo jezero, zabookoval hotel a za čtyři dny jsme jeli.

Můj prst nás nasměroval do Mariazellu, známého poutního místa na hranici Štýrska a Dolního Rakouska. Ve středu jsme cestou děti vyvenčili na vinicích za Znojmem, prokličkovali mezi bouřkovými mraky a odpoledne jsme se už koupali v jezeře Erlaufsee.

Rakousko

Erlaufsee, nad jezerem hora Gemeindealpe

Rakousko

Mariazell

Na čtvrtek slibovala předpověď počasí trochu deště, tak jsme tomu vyrazili naproti návštěvou soutěsek a vodopádu v přírodním parku Ötscher- Tormäuer. Krátký okruh nás provedl okolo několika vodopádů a ukázal výhledy do rakouského Grand Canyonu, jak jej nazývají propagační letáčky. V kombinaci s vlakem by se dal udělat moc pěkný delší okruh celým údolím, ale to až někdy příště.

Rakousko

Rakousko

Odpoledne jsme pak zajeli na krátkou procházku k vodopádu Marienwasserfall. Vodopád je to moc pěkný, nicméně děti víc zaujal nedaleký potok, kde došlo k budování několika vodních děl. Za celý den samozřejmě ani nekáplo a přestože se vrcholky kopců schovávaly spíše v mracích tak i slunce bylo víc než dost.

Rakousko

Rakousko

Předpověď na pátek vypadala více jednoznačně, takže byl čas vyjet na horu Bürgeralpe nad Mariazellem. Cestu lanovkou jsme, stejně jako vstup do přírodního parku o den dříve, měli zdarma díky kartě Wilde Wunder Card, kterou jsme dostali na hotelu. Rakousko je podobnými kartami prošpikované, tak se někdy může vyplatit ubytovat tam, kde podobnou možnost nabízejí. V případě častějšího využití lanovek už je úspora dost výrazná.

Z vrcholku hory Bürgeralpe jsou samozřejmě krásné výhledy na okolní kopce, ale především je tam park pro děti. Je to přesně to místo, ze kterého se u nás člověk vždycky osype. Sousedům v kožených kraťasech se nicméně celý zábavní park podařilo vybudovat tak, že jsme z toho žádné velké trauma neměli. Byly tam nezbytné hrátky s vodou v různé formě, nějaký ten vláček či šlapací autíčka a dokonce i nachystané tři trasy orienťáku. Lidí bylo tak akorát, což mělo asi taky svůj díl na pozitivním dojmu.

Rakousko

Rakousko

Rakousko

V sobotu byl čas dát zpátečku a vyrazit zpátky domů. Celkově jen pozitivní dojmy, sokolíci nadšený, že prej nejlepší dovolená a tak podobně. Někdy je asi lepší nic neplánovat, neřešit, nepřepínat a prostě vyrazit.

Mohlo by se ti taky líbit