Jizerky

205× přečteno

V Jizerských horách jsme strávili dvě vydařené zimní dovolené, já tam kdysi studoval, Marek se tady naučil lyžovat a koncem srpna jsme se tam týden rekreovali. Vzorně jsme se poflakovali po okolí bez pevně daných cílů, které bychom museli navštívit. Nějaký seznam jsme sice měli, ale tradičně se mnohem častěji dostala ke slovu improvizace. Hodím sem pár záchytných bodů, pokud byste se v okolí Bedřichova někdy vyskytovali.

Jizerky

Fotky jsou řazeny zcela náhodně, logiku v tom nehledejte.

Sedlo Maliník

Tohle je první místo, odkud uvidíte Bedřichov pokud se sem škrábete z Liberce, ať už autem, autobusem nebo pěšky. Je tu také první záchytné parkoviště, v zimě o víkendu beznadějně plné dříve než vstanete z postele. A je tu také malý bufet, který klame fasádou.

Namísto klasického mixu lahvového piva, hranolek s kečupem a předražených lízatek si tu můžete dát věci, o kterých jste nikdy ani neslyšeli. Lokše plněná kachním masem nebo nasladko s povidly a makem. IPA z jabloneckého Voltu. Domácí buchty a koláče nejrůznějších chutí a barev. Není divu že tento horský stánek zasvítil i v gastromapě Lukáše Hejlíka.

Do sedla vedlo několik našich výletů, takže jsme si tuhle parádu užili opakovaně. Ideální cíl pro gastroturisty a gastrobajkery.

Jizerky

2x Technické muzeum a 1x dortík na Maliníku

Královka

Přímo nad Bedřichovem se tyčí prudký (na jizerské poměry) kopec Nekras, na jehož vrcholu stojí horská chata Královka se stejnojmennou rozhlednou. Byli jsme tu dvakrát v zimě, kdy jsme pod sněhem mohli jen tušit velké dětské hřiště. Nyní jsme ho poprvé viděli i bez sněhu a je fakt velké.

Obecně nemám moc rád místa, kde se shlukuje hodně lidí nebo dokonce i dětí. A na Královce bylo na hřišti narváno pořád. Hřiště je pěkné se spoustou zajímavých prvků, Marek i Jirka si tam chvíli pohráli. Nakonec je ale stejně víc bavilo lézt po nedalekých žulových balvanech.

Samotná rozhledna (s parádním výhledem) i restaurace jsou poměrně nově zrekonstruovány, byť samozřejmě hned vedle musely přibýt nezbytné další budovy s apartmány.

Jizerky

Zoo, Ještěd a Královka

Bajk

Jizerky v létě mám zafixované jako nekonečné panelové nebo asfaltové cesty, ale doufal jsem, že tam stihnem najít nějaké trasy mimo asfalt vhodné i pro děti. Popravdě, nic moc.

Na gravel by tam bylo super poježdění. Jejich štěrkovky sypané jemně drcenou žulou k tomu vyloženě lákaly. Na bajk jsem v okolí stadionu našel pár trailů, ale na mokré kořeny a kameny bych Marka ještě nebral a s Jirkou v sedátku bych nebyl asi taky otec roku.

Jediným vhodným úsekem s přírodním povrchem co jsme objevili se tak stala zelená turistická ze Sedla Maliníku k Bedřichovské přehradě. Vede totiž nad vodním kanálem, takže v podstatě po rovině. Kopíruje vrstevnici, takže je hezky klikatá. A cestou je hodně stavidel či akvadukt, takže je možné vyvenčit děti.

Jizerky

A pár dalších věcí...

Technické muzeum v Liberci - popravdě jsem od toho čekal trochu víc. Je tam pár moc pěkných bouráků, ale celkově jen trocha interaktivity, takže jsme to měli za chvíli projité.

V Liberci jsem strávil téměř tři roky a naše oblíbená studijní hospoda U Vozků byla sice hned naproti, ale teprve letos jsem se podíval za bránu Zoo. Je nejstarší v ČR, mají tam zvířata a není to naštěstí nijak velké. Víc asi nepotřebujete vědět.

Jizerky

Přehrada Bedřichov

Ještěd je něco jako Praděd. Jen je to nad Libercem, má to hezčí vysílač a vede tam lanovka. Pokud se chcete vyhnout davu lidí v sandálech, tak musíte jít nějakou méně tradiční cestou.

Přímo v Bedřichově a jeho blízkém okolí je několik tematických okruhů pro děti. V současnosti jsou tři - s tématikou stromů, vody a ohně. My jsme je jen párkrát využili jako inspiraci k procházce, ale pokud máte děti co rády plní nějaké připravené úkoly, tak vám to může pomoct. Místní infocentrum má přístupnou předsíň se všemi letáky a mapami i mimo otvírací dobu.

Jizerky

Akvadukt a viklan

Komentáře

Mohlo by se ti taky líbit