18. Piškot Kap za námi - vítězem Jedla

1930× přečteno

Pěkné horské prostředí na pomezí Jeseníků a Rychlebských hor bylo kulisou už osmnáctého ročníku (nějak to letí) etapového orientačně-brutálního závodu Piškot Kap. Centrum bylo na chatě Lesů ČR na Ramzové, v jejímž okolí nebyl zas tak velký problém umístit čtyři pěkné etapy. Program kopíroval předchozí ročníky - v pátek večer jsme se proběhli potmě, v sobotu jsme si dali něco delšího, večer jsme doplnili v rychlém tempu tekutiny a v neděli na závěr bylo nějaké to zpestření.

1.Etapa - 16.8. - Noční

Noční orienťák měl podtitul Daunhil a bylo to opravdu více méně z kopce (na 2km bylo 150m přenížení a 90m převýšení). Běhalo se na sjezdovkách Pod Klínem, kde jsem po letech připravil v podstatě normální orienťáckou mapu (což některé možná překvapilo a stále čekali, co v mapě nebude). Jako jediný se pod 13 minut vměstnal Jedla, který zvítězil před Heppym a Mícou.

Trať měla dva okruhy, po prvním došlo na výměnu mapy.

Trať měla dva okruhy, po prvním došlo na výměnu mapy.

2.Etapa - 17.8. - Horskej

Tradiční HROB jsem měl připraven jako první, takže jsem doufal v hladký průběh stejně jako během nočního. Kontroly jsem roznesl ve čtvrtek, svůj čas z prvního proběhnutí jsem vylepšil o třináct minut (92minut na 14,4km dlouhé trati) a byl jsem zvědavý, jak se s hodně běžeckou tratí poperou ostatní. V sobotu ráno jsem asi půl hodiny před startem vyběhl nahoru na hraniční vrchol Brousek (kontrola č.4) s batohem plným vody a kromě občerstvení jsem tak měl i dobrý přehled o pohybu na trati.

Jako první se objevil Vrabec, těsně sledován Jedlou, kteří si výsledné pořadí v cíli prohodili (Jedla běžel čistěji závěr trati) a oba dva se vešli s velkou rezervou pod 90minut (83 minut Jedla, 84 pak Vrabec). Jako třetí proběhl občerstvením i cílem Zdeněk (97 minut), sledován z povzdálí borůvkobaštičem Mícou (101) a Bobem (112). Celou trať (letos bez možnosti zkrácení) nakonec zvládli všichni bez větších problémů, za což patří především děvčatům gratulace.

Trať Horského nebyla mapově nijak složitá, šlo hlavně o běh.

Trať Horského nebyla mapově nijak složitá, šlo hlavně o běh.

3.Etapa - 17.8. - Pivní

Jako každý rok jsme si i letos před pivním poslechli řeči o tom, zda to raději nezrušíme, ale opět se nakonec krýgly zaplnily a mohlo se sportovat. Letošní systém byl (vzhledem ubytování) založen na poslechu zvířat, která je možné slyšet v lese. Správné určení zvířete (dle zvuku) výrazně pomohlo k lepšímu výsledku. Nezúčastnění si mohou provést následující krátký testík:

Jen na jedné kontrole (té podle zvuku) byly kleště, na ostatních byl jen obrázek se zvířetem.

Jen na jedné kontrole (té podle zvuku) byly kleště, na ostatních byl jen obrázek se zvířetem. Cílem bylo najít tu s kleštěma.

Po třech kolech a třech exnutých pivkách zvítězil Vrabec, který trefil všechny zvířata napoprvé, následoval Heppy a třetí Jedla, který si ve všech kolech proběhl všechny tři kontroly. Správné odpovědi jsou mimochodem zajíc, liška a veverka.

4.Etapa - 18.8. - LHP

Poslední etapa se běžela na podkladu nijak neupraveného Lesního hospodářského plánu, podle kterého se překvapivě dobře dá v lese orientovat. Trať měřila vzdušnou čarou 3,5km a nabídla solidních 300m převýšení v hodně náročném terénu  - poprvé jsme se podívali na druhou stranu silnice do úbočí Šeráku.

O několik parníků zvítězil opět Jedla (36minut), před Vrabcem (48) a Zdeňkem (50). Až na několik výjimek se všichni vešli pod hodinu, což pro mě jako stavitele bylo příjemné překvapení (dle očekávání vyšly v podstatě všechny etapy). Nepříjemnou tečkou za tím naším příběhem se stalo zranění Libušky, která nešťastně uklouzla a nabídla tak několika soupeřům možnost předvést své fair-play kvality (odnos Míra, informace pro záchranou jednotku Zdeněk). Výsledkem je bohužel zlomenina kotníku, berle a sádra.

Lesní hospodářský plán

Lesní hospodářský plán - legenda.

Suma sumárum

Celkovým vítězem se stal jednoznačně Jedla, před Zdeňkem a Vrabcem (společné druhé a třetí místo), následovali Heppy, Míca, Karel s Mírou, Marťa, Pavla a desítku uzavřel Bob. Napíšu i zbytek: jedenáctý Havli, poté Jiřík, Lenka, Dita, Libuš, Hanka a Vorel. Na závěr ještě děkuju všem sběračům kontrol, opravdu mi to v tomto terénu hodně pomohlo. Za rok zase na chatě.

Tradiční hromadné foto na závěr

Tradiční hromadné foto na závěr.

Mohlo by se ti taky líbit