Svobodovic double na Paprsku

204× přečteno

Na orienťák s centrem u chaty Paprsek jsem se těšil celé jaro a byla to jedna z motivací k tréninku. Jak z blogu víte, tak výlety za místními borůvkovými knedlíky jsou v naší rodině velmi oblíbené a na Paprsek se většinou podíváme několikrát do roka. A nebudu zastírat, že svou roli hraje i nostalgie - přesně před dvaceti lety jsem tam běžel poměrně úspěšně áčkový žebříček jako téměř osmnáctiletý dorostenec (centrum bylo tehdy dole u chaty Olšanka).

Trochu mi zatrnulo, když ještě dva týdny před závody hlásili pořadatelé téměř ideální podmínky na běžky a kupu nově upravených stop. Sníh nakonec trochu neochotně zmizel a my jsme více než ochotně vyrazili zabrat booknutou chalupu pod sjezdovkou. Při rezervaci chaty jsem byl tak natěšený na závody, že jsem nepříliš podrobně studoval podmínky ubytování a výsledkem nebyl zas tak dobrý poměr cena/výkon jak to zpočátku vypadalo. Abych to spolunocležníkům trochu vynahradil, tak jsem vykoupil vyhlášenou litovelskou výrobnu uzenin, vzal něco z domácích zásob švestek a rynglí a na sobotní večer angažoval známého metalového kytarového mága Jardu.

Chata a Piškot

Sobota

A vyšlo to, všichni byli spokojení! Vyšlo to dokonce tak dobře, že jsem měl na sobotní klasice trochu sucho v puse a malého permoníka v hlavě. Švestkový permoník mě ale zradil při vymýšlení zásadních postupů, takže jsem nakoupil pěkné 4 minuty na chybách a zbývající dvě minuty mi naložil rozjetý Boban jen tak z fleku. Pocitově to zas tak zlé nebylo, běžecky to celkem i táhlo a menších chyb se nevyvaruju nikdy. Terén byl solidně brutální - borůvčí pod kolena ve kterém se nedalo běhat, bažiny a mnoho po zimě rozvodněných potůčků, fandící polští turisti na státní hranici, co víc si přát? Počasí vyšlo luxusně, očekávaná bouřka to shodila o pár kilometrů jižněji a za celou sobotu ani nekáplo.

Mapa je tak velká, že vás raději odkážu na web s postupy a vypíchnu jen pár poznámek. Můj hlavní fail byl na dvojku, kde jsem to chtěl brát zhruba středem, zadrbal se v borůvčí a skončil na spodní variantě. A právě po zkušenosti s borůvčím jsem to na předsběrku rozkotlil (jak by řekl Mára: "dal tam plnej knedlík") okolo po cestě a dostal naloženou hezkou minutu oproti přímému postupu. A to jsem si celou dobu říkal, jak jsem na to vyzrál.

Jak už tedy víte, v nejmladších veteránech vyhrál Boban (tomu to ten den fakt sedlo) před Jirkou Otrusinou a byl z toho tak nadšen, že zpátky na chatu přišel se zbytkem bezdětné části výpravy až po přesunu dětské části výpravy do postele.

Bob a jeho skupina

Jinak dětská sekce měla v sobotu taky pěkně perný den - na úvod necelé dva kilometry po sjezdovce nahoru na chatu, pak dva kilometry dlouhý závod s mapou (18. Jarda jun., 33. Piškot jun.), bagrování v dětské školce, cesta zpátky dolů, neúspěšný pokus o spánek, fotbal, schovka, písek s vodou všude, fotbal, schovka a pak snad už spát.

Večer proběhl domluvený koncert, dokonce došlo i na pár přidavků a nadšené publikum nechtělo pustit interpreta z pódia. Ještě že koncertní a herní místnost byly v samostatné budově důkladně zakopané v místní skále. Oproti pátku se také snížil objem konzumace lihovin, což dávalo větší naději pro nedělní závod. Měli jsme také k dispozici v chalupě fotbálek a biliár, což jsme poměrně důkladně využili.

Neděle

V neděli ráno nejdřív Mára šel vzbudit Bobana ("...jsem ho polechtal na noze, pak jsem mu skočil na břicho...") a následně ve spolupráci s Terezkou a Burákem mladším šli probudit drze spícího Hopa. Mladší část dospělých se pak raději ve svém apartmánu zamkla.

Nedělní krátká trať byla situována do kupek a tam to pro změnu sedlo mě. Na úvod mě sice od map oprala mladší dorostenka od nás z oddílu, ale na trojce jsem stáhl o šest minut chybujícího Bobana, následně mu cuknul a i zbytek trať jsem šel bez větších chyb, byť pár zaváhání tam bylo. V cíli z toho bylo vítězství a druhé místo zbylo opět na Jirku Otrusinu.

H35B

H35B, na větší mapu se můžete podívat tady.

Teprve až z mezičasů vyplynulo, že ještě na čtrnáctce jsem byl čtvrtý s více než minutovou ztrátou. Pak všem soupeřům nějak došlo a o dvě kontroly později jsem už bezpečně vedl. Zajímavý závěr.

Mezičasy na posledních kontrolách

Mezičasy na posledních kontrolách.

Mohlo by se ti taky líbit