Fotokniha od Saal Digital

165× přečteno

Po přestěhování nám zůstaly v šuplíku rámečky s fotkama za uplynulé roky - už jich bylo poměrně hodně a nemáme zatím nějaké vhodné místo, kam bychom je chtěli pověsit. A tak jsem přemýšlel (!), jakým dalším způsobem archivovat fotky v nějaké trvalejší a stále přístupné podobě mimo web. Nad fotoknihou jsem začal špekulovat už předloni, kdy jsem dostal jednu při zakončení Piškot Kapu a podruhé se o slovo přihlásila, když ji kamarádka Sandra použila pro realizaci svého portfolia.

Když pak na mě vyskočila na facebooku reklama s poměrně velkorysou akcí společnosti Saal Digital, že za recenzi mi dají velkou slevu na realizaci fotoknihy, tak už nebylo nad čím váhat. Vytáhl jsem externí disk s fotkama za posledních 10 let 14 let (letí to), stáhl z webu program a šlo se do akce. Vzhledem k tomu, že se jednalo o dárek pro Janču, tak jsem na fotoknize pracoval téměř výhradně v noci. Janča je zvyklá, že mám občas víc práce, tak to nebylo zas tak podezřelé. Na realizaci jsem měl dva týdny, což bylo v kombinaci větším pracovních zápřahem trochu šibeniční.

Fotokniha

Program na tvorbu knihy je vcelku intuitivní, víceméně tam jen přehazujete fotky a upravujete si rozvržení jednotlivých stránek. Pokud jste fotograf nebo grafik, tak máte možnost i pracovat s barevnými profily pro Photoshop, aby barevnost byla opravdu věrná. Jediný problém s programem nastal při práci ve vlaku, kdy vypadlo internetové připojení a fotokniha se asi uložila ve stavu, kdy ještě neměla načtené všechny vytvořené stránky (patrně, jiný důvod mě nenapadl). Z původních 56 stran mi zůstalo jen prvních 15, z čehož mě málem kleplo. Nakonec jsem dohledal složku, kam ukládá program soubory, pár se jich tvářilo jako archiv asi posledních 5 verzí, tak jsem to zkusil přejmenovat a naštěstí to fungovalo.

Fotokniha

Na závěr jsem ještě trochu laboroval s volbou vazby, vatováním a přebalem. Variant je oproti známé Cewe fotoknize výrazně víc, což oceníte hlavně ve chvíli, kdy potřebujete něco trochu reprezentativního. Fotokniha se vyrábí v Německu, ale realizace i doručení bylo otázkou pár dní. Samotná kniha vypadá opravdu dobře, stránky jsou celkem dost tvrdé, žádný tenký papír. Kvalita fotek je v našem případě omezena jen použitým starším foťákem než tiskem.

Fotokniha

Takovou menší specialitou je možnost mít fotky i přes zlom, protože kniha se otvírá do plochého stavu a fotky zůstanou uprostřed neporušené.