Klasika v okolí Rýmařova

301× přečteno

Vzhledem k aktuálnímu stavu omezení i sněhu bych tu měl druhý zbytečný tip na výlet, tentokrát běžkařský. Kombinace skate, panorámata a dobrá úprava trasy je bohužel v Jeseníkách stále ještě raritní záležitost. Překvapivě nabízí tuhle kombinaci Rýmařov.

Pokud chci vyrazit na běžky, mít jistotu upravené trasy na skate a ještě vidět nějaká panorámata, tak moc možností nemám. Buď strávím půl dne ve vlaku nebo v autě (Kouty, Paprsek) nebo budu brousit jednu cestu v okolí Alfrédky. Právě úsek Zelené Kameny - Alfrédka a okruh okolo Ostružné byl takovou klasickou trasou minulých let. Člověk se tam sice musí vyškrábat ze Skřítku nebo Nové Vsi, ale za odměnu má pěknou širokou cestu s velmi častou úpravou. Jen z hlediska těch panorámat je to slabší, takové šmatlání v lese pořád do kola na jedné cestě.

Letošní sněhově bohatá zima odkryla na bilestopy.cz mnoho dalších možností, takže jsem dvakrát zaparkoval auto už v Rýmařově a vyrazil odtamtud. Oprášil jsem lyže na klasiku, vyhnal pavouky ze starých papučí Alpina a do rukou upevnil podomácku zkrácené hůlky.

Rýmařov

První metry byly velmi zajímavé, protože jízda klasicky ve stopě je něco, co jsem neprovozoval už roky. Ale rytmus jsem nakonec nějak chytil a užíval si liduprázdnou čerstvě upravenou stopu v pěkném prašanu. Oproti skejtu mi to přijde jako takový výlet, byť paradoxně o něco namáhavější jak na to člověk není zvyklej.

Možná je to ještě vzpomínka na mládí strávené na okruzích na Mísečkách, kde se kroužilo pořád dokola dokud člověk nenajel potřebné kilometry a mohl dolů do tepla. A druhý den zase na tratě točit. Pro čtenáře z Moravy upřesním, že tratě na Mísečkách nejsou žádná odpočinková záležitost, pořád jezdíte nahoru a dolů. Naopak klasiku mám spojenou s průzkumem luk na Pohořanech nebo na Jívové - taková turistika odněkud někam.

Mísečky a Benecko

Rok 1994 na Mísečkách na bedně a poté o tři roky později na tratích na Benecku. Zapůjčeno se svolením muzea Hanče a Vrbaty v Jilemnici, kolorováno.

Konec nostalgie, zpátky do stopy. Celý okruh od koupaliště přes Janovice, Pod Výhledy na Kamennou horu byl krásně upravený včetně dostatečného prostoru na skate uprostřed. Zpočátku ráno téměř bez lidí, cestou dolů k autu už se jich pár objevilo, ale oproti štrůdlům na Alfrédku či Paprsek v podstatě prázdno.

Zhruba v polovině výletu mi přišlo, že odraz pravé nohy pleská nějak víc než z té levé. Při klasice to sice pleská víc něž při skejtu, ale tohle už bylo nějak podezřelé. Při vizuální kontrole jsem objevil vpravo téměř odpadlou podrážku mých bot Alpina Racing ročník 1997. Dolů k autu jsem to nakonec sjel ve zdraví, jen mi cestou z obou bot odpadly plasty držící patu. Do týdne mi dorazily nové botky, takže happyend.

Jako alternativa ke Skřítku je Rýmařov ideální, i tady je dle webu úprava velmi častá a zhruba půlhodinová cesta autem je pak už višeň na dortu. Z hlediska výškového profilu je to dostatečně pestré, na loukách nahoře jsou pak namotaná dvě kolečka pro točiče kilometrů a jako bonus jsou po cestě hezké výhledy na Jeseníky. Tak snad za rok zase napadne dostatek sněhu.

Mohlo by se ti taky líbit