Inverzní inverze v Jeseníkách

2391× přečteno

Pod dojmem fotek a webkamer s modrým nebem jsme se i my chtěli dneska podívat, jak to vypadá nad mlíkem, které je už od čtvrtka rozlité nad celou republikou. Rychlá domluva s Petrykem a Bárou a dnes ráno v mlze a v klasickém šedivci posledních dní míříme vlakobusem na Červenohorské sedlo a tešíme se na ty nádherný panorámata, modrou oblohu a sluneční šajn.

Kdo by se taky netěšil, když ještě v osm ráno kontroluju webkameru na sedle a vypadá to přesně podle předpokladů. Podle obrázků to vypadá, že mlíko končí těsně pod sedlem, takže do poslední chvíle jsem naprosto klidný a s jinou variantou, než s jasnou oblohou, vůbec nepočítám. To, že na sedle vystupujeme v jedenáct do mlhy beru jako nějaký error v systému a marně vyhlížím, kde to mlíko končí. Pro ilustraci asi poslouží porovnání záběrů webkamery z 8 a 9 hodiny:

webkamery

Která fotka je z osmé hodiny a která pak z deváté není třeba doplňovat

S nadějí, že nahoře přece musí být hezky stoupáme vzhůru. Nebylo. No abych teda nekecal, asi třikrát se na půl minuty lehce rozjasnilo, že byly vidět i nějaké kopce okolo, ale vždy se pak vše vrátilo do normálu. Světlým bodem výletu se pak stala aspoň návštěva chaty Jiřího na Šeráku, kde jsme si dali překvapivě Šerák, nějakou baštu a na závěr Keprnickou hořkou (ta opravdu celkem psala).

nahoře

Závěrečnou cestu vlakem z Ramzové nám zpestřila novinka v portofoliu služeb Českých drah - Saunovlak. Speciálně upravené vozy (v našem případě řady 843) jsou vytopené nejméně na 50°C a pasažérům tak nabízejí zážitek srovnatelný s návštěvou pravé finské sauny. Na každé zastávce je pak přímo na nástupišti připravena drážní káď naplněná studenou vodou, do které se může cestovatel skočit zchladit. V zimním období pak bude nahrazena hromadou sněhu. Služby Saunovlaku jsou poskytovány všem držitelům In-Karty (nebo jízdenky SONE+) zdarma, cestující s IN-Kartou 100 (nebo držitelé režijních jízdenek) pak mají v ceně i slušivý župan s logem ČD. Příslušný symbol byl doplněn také do oficiální sady drážních piktogramů.

sauna

Na snímku (zdroj www.zelpage.cz) je vůz řady 843 označený jako Saunovůz.

Mohlo by se ti taky líbit