Výlet do míst, kde dávají Buráci dobrou noc

1117× přečteno

Po exkurzích v Července, Hradci Králové a Skrochovicích přišla konečně také řada na Burákův domov (který už téměř jeho domovem není :). Pobyt s polopenzí začal v pátek grilovací večeří, pivkem a vínkem a skončil nedělním obědem. Ubytování jsme měli zajištěné ve vkusně zařízeném pokoji s kartografickou výzdobou a výhledem na zámek - tedy naprostá idylka.
V sobotu ráno se slunce tvářilo, že nijak extrémně pálit nebude (a opravdu to tak hrozné nebylo), a tak jsme vyrazili na cyklistický výlet. My s Burákem jsme si jako správní džentlmeni vzali své závodní stroje a děvčata dostala přiděleno to, co zbylo v garáži (kromě auta). Na druhou stranu se musí říci, že to nebyly žádné plečky (ty kola). Z Náměště jsme po průjezdu přes první městský kruháč nastoupili na trasu místního bajkového maratonu (celou trasu výletu naleznete nakreslenou ve fotogalerii). Ze zajímavých míst na trase lze jmenovat Mohelenskou hadcovou step s výhledem na Jadernou elektrárnu Dukovany (ta byla vidět opravdu odevšad), krásnou kamennou rozhlednu Babylon nebo hnusnou socikovskou hráz Dalešické přehrady s přečerpávací elektrárnou. Na oběd jsme se zastavili v Dalešickém pivovaru, kde se natáčel známý film Postřižiny. Pivovar je nově opraven, je možné jít na prohlídku nebo si dát některé z místních piv (kvasnice chutnaly jak v Bělči). Cestou zpět jsme zhodnotili z Wilsonovy skály kvalitu vody v přehradě (dle RGB: 0,255,0), tajně jsem vyfotil náměšťské vojenské letiště a krásným závěrečným sjezdíkem ze Zňátek jsme doputovali zpět do Náměště.

Po sportu je nejlepší si odpočinout u nějaké kultury, a tak slavnostní zahájení místního, nejen hudebního, festivalu Folkové prázdniny na nádvoří náměšťského zámku bylo ideální volbou. Nejprve nás dostaly české, slovenské, cikánské či irské lidovky v podání skupiny Camael společně s relativně známým triem Triny (mimo jiné zde zpívá bývalá hlasatelka ČT Iveta Kováčová). Poté nastoupila polská zpěvačka Joana Słowińská se svojí kapelou a musím říct, že Čechomoři (kteří zde vystupují shodou okolností v pondělí) jsou proti ní uspávači hadů. Na její CD byla dlouhá fronta, tak se bohužel musím spolehnout na DC. No jak je vidět, tak folk může mít mnoho podob.

V neděli se již slunce probralo z mrákot a zase to pěkně nažhavilo, takže o výletu na kolích nemohla být řeč. Sedli jsme tedy do auta, klimatizaci nastavili dle rad lékařů a jeli si prohlédnout dva kulturní skvosty. První je nádhernou a velice často fotografovanou ukázkou renesanční a barokní architektury, obklopený francouzským a anglickým parkem. Druhý se může pyšnit čerstvým zápisem do seznamu památek UNESCO a také zachovalou židovskou čtvrtí či bazilikou. Vím, že všichni víte, kde jsme to byli, takže jen pro ty natvrdlejší, co ještě neví: zkuste přemýšlet :) nebo se mrkněte do mapy... ...stále nic? no tak jsem to napsal k fotkám.

Velice příjemný víkend skončil neméně příjemnou cestou vlakem domů. Z Brna nám dělal společnost maďarský pár, který se doučoval matematiku (integrály, derivace, limity). Tak už aspoň vím, jak se řekne maďarsky x, sinus a nula.

Komentáře

Mohlo by se ti taky líbit