Rychlebský Trail podél Černého potoka

281× přečteno

Jak malý cyklisti povyrostou, tak se s nima už dá celkem hezky pojezdit všude možně. Každý potomek je samozřejmě jiný - jeden má rád rychlou jízdu po asfaltu, jiný přírodní povrch v lese a některý kolo třeba úplně nesnáší. U nás doma vedou právě ty lesní pěšinky.

trail podél černého potoka

Přemýšleli jsme, kde zakončit prázdniny na kole a Trail podél Černého potoka v Rychlebech nás lákal už dlouho. Minulý pátek jsem se konečně odhodlal, do auta hodil kola i Máru a vyrazil na dvouhodinovou panoramatickou cestu napříč Jeseníky (Morávka, Karlova Studánka, Vidly). Což je mimochodem moc pěkná trasa i když jedete autem.

Jaké byly jiné trailové alternativy? Z domácích singletrackových luhů mám projetou Jedovnici, Peklák, něco v Rychlebech a kdysi dávno i Single Pod Smrkem. Peklák mě přišel dost krátký, v jednom místě nepříliš bezpečný a bez lanovky je to šichta se dostat na kopec (pro dítě). V Jedovnici jsou úseky, kam bych Máru ještě s klidným svědomím neposlal a Smrk je moc daleko. Pro děti je podle popisu hodně dobré ještě Nové Město, tam to zkusíme příště.

Není nutný jet samozřejmě hned na singletrack, dětem stačí jakýkoliv přírodní povrch. Les u nás doma jsme ale už letos přebrousili celkem svědomitě, takže to bylo za odměnu pro Máru i pro mě.

Rovnou na úvod prozradím, že okruh podél Černého potoka v Rychlebech nás dostal. Podle Máry to byla bombovní špica. Za mě pak špicovní bomba. Tohle by mě bavilo jezdit klidně obden.

Trail Lesů ČR

Bezpečnost především

První a hlavní plusko - bezpečnost. Osobně mi přijde "přírodní" trail v Rychlebech jako mnohem bezpečnější varianta než uválcované flow traily s pumpovacíma boulema typu Jedovnice nebo Peklák. Občas tam jsou sice nějaké kořeny, kameny nebo brod, ale vše je přehledné a nezáludné.

Oproti tomu si na flow trailech nejste nikdy jistý, kdy se objeví nějaká nečekaná boule co vás vystřelí málem i z gatí.

Krása střídá nádheru

Druhý plusový bod je okolní příroda. Na trailu Podél Černého potoka jedete, jak už název napovídá, podél potoka (Černého). Potok je to solidně široký s krásným písčitým podkladem, což děti rozhodně ocení. Zároveň se střídají snad všechny druhy lesa, neustále stoupáte i klesáte, žádná nuda. Trail navíc vypadá, že je tam už odnepaměti.

Trail Lesů ČR je o něco novější, více uhlazený a vhodnější i pro menší děti. Vede borovými lesy se skalkami pod Venušinými miskami s výhledem na hlavní hřeben Rychlebských hor a pastviny pod ním. Tuhle stezku by minimálně v jejím závěru zvládly i děti na odrážedlech.

Trail Lesů ČR

Na velikosti záleží

Třetím plusem je délka celého okruhu. 21 kilometrů je už pěkná vzdálenost, z toho více než 10 km čistého singletrailu. Při srovnání s ostatními trail centry by se mi až chtělo parafrázovat nesmrtelného Jirku P. a jeho Nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má? Zároveň trail spojuje Černou Vodu a Vidnavu, jednoduše jedete odněkud někam. Nemáte tak pocit nějakého bezcílného onanistického kroužení na pár kilometrech po lese.

Nechápejte mě špatně, v Jedovnici mě to taky bavilo, byť nakonec asi nejvíc jen ten "černý" trail z kopce. Ale všechny ty uhlazené povrchy se dříve či později přejí a člověk zjistí, že obyčejná lesní pěšina je stejně krásnější. Nebo aspoň já to tak mám. Trail podél Černého potoka je taky umělý, ale po 9 letech od otevření to už není téměř nijak poznat. Což je myslím nejlepší vysvědčení místním tvůrcům trailu.

Základna je základ

Čtvrté plusko - Základna. V Jedovnici mají na základně možná lepší kafe i dortíky, ale potok, staré stromy a pumptrack na Základně v Rychlebech jsou naprosto skvělé. Marek si ujetím 21 km vytvořil svůj vzdálenostní osobák (asi o 5 km), ale dostat ho po dojezdu z pumptracku na oběd dalo trochu přemlouvání a rodičovských vyjednávacích technik. Na jídlo si můžete dát polívku i několik hotovek, i to kafe nebylo špatný. Snad jen obsluha může někomu připadat trochu svéráznější (byť to tam tak nějak zapadá).

U základny pak můžete na velkoryse velkém prostoru i stanovat, pokud to máte do Rychleb daleko. A daleko to má do Rychleb skoro každý.

Základna Rychleby

5+

Chcete pátý plusko, ať to je hezky kulatý? Zajeďte do Rychleb na kolo a najděte ho sami. Na podzim je to tam stejně nejhezčí.

Mohlo by se ti taky líbit