Rok na jedné noze

1397× přečteno

Loni jsem po jedné volné noze vykročil trochu do neznáma, tak není od věci si ten uplynulý rok trochu zrekapitulovat (loni jsem to vlastně i slíbil). Po pěti letech každodenní docházky do práce přišla 6.1.2011 změna, po zazvonění budíku jsem mohl i ve všední den v poklidu chrnět dál a vstát, až se mi bude chtít. Delším spánkem jsem tak po jedné noze vykročil do světa tvorby webových stránek, druhou nohu jsem ponechal na 2-3dny v týdnu ukotvenou v původním zaměstnání. Jak to vidím po roce?

Přechod na částečný úvazek jsem zvažoval zhruba rok. Práce po večerech postupně narůstala, což mě jak dost unavovalo, tak to nebylo moc efektivní (veselá historka z jedné loňské noční šichty: už jsem někdy kolem půl druhé v noci pomalu končil a chtěl jít chrnět, když jsem při závěrečné synchronizaci dat místo TRUNCATE TABLE realizoval TRUNCATE DATABASE). V práci byl rok 2010 takový všelijaký, což moje rozhodnutí dost urychlilo. Na podzim jsem dostal svolení firmy a od ledna jsem se začal o polovinu své výplaty starat sám. Přechod to nebyl nijak moc prudký, na leden i únor už jsem měl práci domluvenou a do toho mě pravidelně zásobovali s drobnějšími věcmi stálí klienti (bez určité jistoty práce bych se do toho určitě nepouštěl). V dubnu a květnu moc práce nebylo a v červnu jsem se konečně dokopal a zaplatil si zápis do katalogu na volnénoze.cz. To byl poměrně zásadní obrat, protože už po pár dnech mi začaly chodit poptávky, z nichž jsem doteď využil sice jen dvě, ale na druhou stranu se mi tak zápis zaplatil na dlouhou dobu dopředu. V červenci pak přišla taková nenápadná zakázka, která na principu sněhové koule nabalila několik dalších a od té doby jedu na té kouli v podstatě nepřetržitě (a ještě asi chvíli pojedu). Plus teda jako bonus jsme během srpna až října stihli stavbu základové desky, což by se s plným úvazkem taky realizovalo o něco hůř. Letos to vypadá do dubna dost workoholicky a od dubna se k tomu opět přidá dovolená na maltě (v plánu je hrubá stavba).

Proč sedět doma?

Proč vlastně sedět doma, místo jistoty pravidelné výplaty? Jaké jsou úskalí a benefity práce z domu? Tak přínosy jsou asi každému jasné - svoji práci si řídím tak jak potřebuju a ne jak chce můj zaměstnavatel. A dále třeba:

  • Vstávám většinou podobně jako dřív, ale pokud mám za sebou nějakou noční šichtu, tak chrním třeba do osmi (=hodně).
  • Pokud si chci jít před obědem zaběhat, protože zrovna svítí slunce a je hezky, tak jdu běhat (to jsem bohužel už delší dobu nepraktikoval).
  • Pokud má být o víkendu tradičně hnusně, tak jedem na hory třeba ve čtvrtek (to jsme praktikovali tento týden).
  • Pracovat můžu odkudkoliv.
  • Beru práci, kterou chci.
  • Cenu za práci si stanovím (a inkasuji) sám.
  • Dělám práci která mě baví a ve které se chci rozvíjet.

Negativa si můžete dát za domácí úkol, určitě jich pár vyjmenujete. Za všechny třeba nepravidelná výplata, "nejistota" práce, donutit se doma pracovat, a podobně. V současné době většinu negativ za mně řeší práce na částečný úvazek, kdy mám vždy jistotu, že mi nějaká výplata přijde. Abych se vrátil k nadpisu o sezení doma - stále sedět doma samozřejmě taky není nutné. V současné době už i v Olomouci funguje první coworkingové centrum a kdo touží po nějakém tom lidském kontaktu, tak toho může využít. Více o tomto způsobu práce nejdete třeba tady.

Co budu říkat za rok touhle dobou netuším (nevím ani, jestli už nebudu mít volné nohy obě dvě), ale v současné době to vidím jasné - neměnil bych. Mimochodem, pokud někdo chcete web, tak klidně napište, pro známé mám většinou speciální ceny a pokud na to nespěcháte, tak se určitě domluvíme :).

Na závěr několik odkazů k tématice práce na volné noze:

Mohlo by se ti taky líbit