Český Kras a La Putyka

101× přečteno

Můžete mít svoje potomky rádi jak moc chcete, ale aspoň jednou za rok je víkend strávený bez nich nutný pro psychickou vyrovnanost. My jsme pro realizaci vyrovnanosti využili vánoční dárek, lístky na představení Cirku La Putyka v Praze. Abychom jen někde nechodili po městě a měli to pestřejší, tak jsme na pátek i sobotu naplánovali trochu turistiky.

Český Kras

V pátek jsme v pravé poledne vystoupili z vlaku v Srbsku, malé vesnici jednu zastávku za Karlštejnem. Úvod výletu patřil obědu v nádražní restauraci a poté už následovalo necelých 15 km krasem. Prošli jsme hlubokým údolí s několika vodopády (téměř bez vody), prozkoumali Solvayovy lomy a kochali se panorámaty nad Svatým Janem pod Skalou. Závěr patřil sestupu do Berouna, odkud nám jel vlak do cíle páteční etapy.

Český Kras

Most přes Vltavu v Srbsku

Naším bivakem byl hotel v Dobřichovicích, malém městě na dostřel od Prahy. Líbil se mi kontrast mezi tímto městečkem a více než dvojnásobně velkou Litovlí (doplňte si své město dle preferencí). Zatímco v prvně jmenovaném najdete několik krásných kaváren, galerii, perfektní restauraci, moderní hotel či klasickou i alternativní školu, tak v Litovli ... . Ale to je vlastně jedno.

Zajímavostí bylo, že v sobotu startoval z Dobřichovic závod Trans Brdy ze seriálu Kolo pro život, tak bylo ve městě asi ještě o trochu živěji než obvykle.

Český Kras

Vodopády, lom a Svatý Jan pod Skalou

Český Kras

Janča, hermelín a Řeporyjský Ale 14°, Dobřichovice

Na Prahu

Úvod do soboty byl přesně jak z příručky "Piškotovo ideální ráno". Nikam jsme nemuseli spěchat, výborná bufetová snídaně, prosluněná moderní architektura, část hostů už zmizela závodit. Strávili jsme na snídani něco přes hodinu, než jsme zabalili batoh a vyrazili dál.

Čekalo nás opět necelých 15 km na okraj Prahy, do Radotína. Cesta vedla téměř celou dobu lesem, po okrajích několik přírodních rezervací s občasnými výhledy do údolí Vltavy. Dokonce se nám podařilo jednou lehce zakufrovat, když jsme moc nepochopili turistické značení. I mistr mapař se někdy utne.

Český Kras

Cesta Mramoru do Karlíka, Karasova vyhlídka na Krásné stráni, krásná značka

SBCR

V Radotíně jsme doslova vypadli z lesa rovnou do města. Propletli se mezi paneláky a přistáli před Ski a Bike Centrem Radotín. Tento cyklistický obchod byl poslední dobou často vidět v médiích díky zdařilé rekonstrukci Vindyšovy továrny, kam se přestěhoval.

Radotín

Foto z webu Vindyšova továrna

Kromě obchodu je v areálu i restaurace, pumptrack, foodtruck, půjčovna kol nebo speciální prodejna s dětským zbožím. V sobotu v poledne bylo celkem zaplněno dětmi, cyklisty i dětskými cyklisty. Je vidět, že tenhle "koncept" funguje. Ideální místo na víkendové dopolední/odpolední/večerní zevl - doplňte dle preferencí.

My jsme doplnili žaludky dobrým jídlem, poté cyklistický šatník, poté taky peníze na kreditce a pak radši odjeli vlakem do Prahy.

Cirk La Putyka

Celý víkend byl parádní. Projel jsem se několikrát v dvoupatrovém vlaku nahoře (u okýnka!), dokonale nasnídal, koupil si nový hadřík na kolo, s Jančou jsme probrali všechno možný... Až jsem skoro zapomněl, že nás ještě v sobotu večer čeká hlavní bod programu, představení Cesty od akrobatů z La Putyky.

Azyl 78

Azyl78 ve Stromovce

Takže jsme se v podvečer přesunuli do Stromovky, sedli do vyprodaného velkého stanu Azyl78 a čekali, co se bude dít. Třikrát zazněl gong, v sedm se zhaslo a pak dvě hodiny probíhalo něco, co nedokážu moc popsat. Seděl jsem tam s otevřenou pusou, v hlavě vypnuto a jen hleděl. Na akrobaty, žongléry, klauny nebo živou kapelu v černých fracích a bílých sukních. A bylo to naprosto super.

Taková hezká tečka za tím naším víkendem.

Mohlo by se ti taky líbit