Cal Newport: Hluboká práce
O hluboké práci jsem už psal v ročním shrnutí. Stručně řečeno jde o to, že je dobré si vyhradit určité časové bloky během dne na nerušenou (= hlubokou) práci a podobně si také seskupit mělké činnosti (emaily, telefon, rešerše a podobně). Zařazení delších bloků nerušené práce do denního programu pomáhá výrazně zvyšovat kvalitu vaší práce. Můžu potvrdit.
Sám se snažím si vždy dvě až tři hodiny na tu hlavní práci vyhradit, ideálně hned ráno a během dopoledne, kdy nebývá plánovaný žádný mítink, brífink brainstorming. Na emaily a jiné mělké činnosti mám bloky vždy před obědem (kdy mi to většinou už stejně nemyslí), odpoledne kolem třetí (kdy mám pravidelný standup) a pak v podvečer (abych věděl, že nebudu druhý den ráno nikoho blokovat čekáním na moji odpověď).
Linky: Databáze knih, stránka u vydavatele, recenze
Steven Pressfield: Válka umění
Zjednodušeně řečeno kniho o tom, jak se vyvarovat odporu k práci. Ale neočekávejte žádný motivační bulšit, tohle je úplně něco jiného. Název parafrázuje čínskou klasiku Umění války a opravdu jde o válku. O válku s Odporem. Steven Pressfield je mimo jiné autorem několika válečných knih (např. Ohnivou bránu jsem doporučoval před dvěma lety) a i v této knize se bojuje. Protivníkem není nikdo jiný, než ten hajzl Odpor, co vám každou chvíli říká, co máte dělat místo toho abyste pracovali. Jo, to je přesně ten prevít, co vás před lety posílal pořád uklízet pokoj při učení před maturitou a i teď se vám sere do života. Válku s Odporem vyhrát nejde, ale můžete s ním každý den bojovat. A stát se profesionálem. Profesionál totiž drží hubu a pracuje.
Linky: Databáze knih, stránka u vydavatele, recenze
Roger Fisher: Jak dosáhnout souhlasu
Umění dohodnout se a zajistit si není důležité jen pro vyjednávače FBI, ale uplatníte to během každodenního života. Prodáváte byt, kupujete auto nebo nechcete slevu zadarmo? Nebo se snad snažíte přesvědčit potomka, aby se ráno oblékl do školky a večer naopak oblékl do pyžama? Všude tam se uplatní vyjednávání.
Stručná a velmi názorná knížka zaměřená na tzv. principiální vyjednávání - tedy řešení skutečného problému, (nikoliv osobních věcí) s cílem dosáhnout ideálního výsledku pro obě strany vyjednávání.
V hlavě mě nejvíc utkvělo vyjednávání s využitím tzv. BATNA - best alternative to a negotiated agreement alias nejlepší alternativa k vyjednávané dohodě. Příklad: jdete vyjednávat o výši platu a víte, že i kdyby vám plat nezvýšili tak jste na tom finančně pořád dobře. Zároveň víte, že všechny posudky od kolegů i klientů jsou pozitivní a tušíte i BATNu druhé strany (prostor pro růst platu tam je). Pak se nemusíte se při jednání držet při zemi.
Linky: Databáze knih
Cal Newport: So Good They Can't Ignore You
V posledních letech je ze všech stran slyšet mantra, že štěstí lze dosáhnout jen tím, že budete dělat jen to co milujete. Sekněte s prací a vrhněte se dělat to co ve vás dříme už několik let. Běž za svou vášní. Tahle kniha vás vrátí na zem a řekne vám, proč není dobrý nápad živit se tím co milujete. A není to jen špatný nápad, jít za svou vášní může být ta úplně nejhorší kariérní strategie.
Zkuste raději delší dobu pracovat na něčem, co z vás udělá profesionály na danou oblast. Pokud v tom budete sakra dobří, tak si to s největší pravděpodobností taky zamilujete. A zároveň získáte větší důvěru i volnost a tím pádem také mnohem větší pocit uspokojení. To je asi hlavní poselství této knihy.
Letos na jaře vyšlo i v českém překladu jako "Tak dobří, že vás nepřehlédnou".
Linky: Databáze knih, stránka u vydavatele, recenze
Robert B. Cialdini: Zbraně vlivu
Daniel Kahneman: Myšlení rychlé a pomalé
Máte pocit, že máte všechna rozhodnutí ve svém životě pod kontrolou a že jste je rozhodli sami o své svobodné vůli? Zapomeňte na to. Dvě knihy, každá úplně jiná, ale obě dvě pojednávají o podobném tématu - o tom jak funguje lidský mozek, kde se vlastně rodí naše vůle a jak snadné je ovlivnit, změnit a oblbnout naše rozhodování. Velmi poučné a chvílemi i děsivé čtení. První kniha je kratší populárně naučná kniha o manipulativních technikách. Druhá kniha je rozsáhlou, téměř vědeckou, publikací popisující výzkum, za který dostal autor Nobelovu cenu.
Linky: Databáze knih a Databáze knih, recenze