Bajk Edvenčr no.8

1111× přečteno

Již pošesté jsem se vydal na dvoudenní orientační závod dvojic - závod, pro který bylo horské kolo stvořeno (jak zní reklamní slogan). V loňském roce (či předloni, ...) se vzhledem k převažujícímu asfaltu dalo o využití horského kola úspěšně pochybovat, tak letos se překvapivě jednalo snad o nejvíce terénní ročník (pokud jste zvolili tu správnou variantu a nejeli s Pražáky na Slapy). Změna proběhla i v obsazení mého spolujezdce, či spíše spolujezdkyně. Zatímco loni jsem strávil 10 hodin na kole se svojí přítelkyní Jančou, tak letos jsme sbírali bodíky s manželkou Jančou - časy se holt mění.

Centrum závody bylo v srdci Brdských lesů na okraji Dobříše a kontroly byly rozesety od hřebenů Brd po břehy Vltavy. Po loňské premiéře, kdy se vzhledem k MS v MTBO jela poprvé varianta 4+6 (tedy 4 hodiny v sobotu a 6 v neděli) se i letos u tohoto systému zůstalo. V pátek jsem utekl z práce o něco dříve, doma jsem naházel všechny věci do auta a mohli jsme vyrazit na 4 hodiny trvající cestu do Dobříše. Stan jsme postavili celkem rychle a ještě než vyrazíme na pivko, tak si tam hodíme karimatky a spacáky. To bychom je ale museli mít autě. A kdopak že dával věci do auta? Janča chvilku přemýšlela nad variantou, že se stane vdovou (patrně černou), ale nakonec jsem přežil a lehce vyimprovizoval nouzové řešení (co auto dalo).

Ale pojďme od drobných ubytovacích komplikací k samotnému závodu. Už při studiu mapy jsme preferovali spíše "brdskou" variantu, neboť silniční výlet směrem na Slapy nás opravdu nelákal. Naštěstí se i v Brdech našly nějaké ty body a mohli jsme vyrazit vzhůru na hřeben. Cílem bylo posbírat pár kontrol a dojet na osmdesátku, kde se dále uvidí podle času. Na úvod jsme si dali prudký kopec hned za startem, z nějž byl pak parádní sjezd dolů. Naprosto úžasná také byla pěšina pod rezervací Hradec - ukázkový singletrack vinoucí se pod hřebenem. Na často kamenitých pěšinách nebo hrbolatých cestách se ukázaly přednosti celoodpruženého kola, bez nějž bych si už asi nedokázal jízdu po drncavých cestách představit.

Těsně před osmdesátkou jsem si konečně vyzkoušel v praxi roznýtování řetězu (poprvé jsme si sebou vzal rychlospojky) - naštěstí se nejednalo o řetez můj nebo Janči. Z osmdesátky jsme to vzali v podstatě už jen směrem zpět a cestou vzali nějakou tu padinu a nějaké další body (třeba kontrolu v zámeckém parku). Do cíle jsme dojeli s pohodlnou rezervou 15 minut. 290 bodů nás nasměrovalo přesně doprostřed výsledkové listiny mixů, což bylo vzhledem k naší letošní přípravě (asi 6x na kole) celkem pěkné.

Ani druhý den se nám v tom pařáku nechtělo někam na slunce a silnice, ale vzhledem k 6 hodinovému limitu to nešlo jinak. Na úvod jsme podobně jako v sobotu vyrazili do Brd užít si trochu terénu, tantokrát ale do jiné části. Terény okolo rozhledny Studený vrch nebo hřeben Kuchyňky byly opět luxusní. S Brdy jsme se rozloučili stylově kontrolou u radaru (letištního) a vyrazili vstříc Slapům. Cestou jsme si dali svačinku u rybníka v Pičíně a promysleli další plán boje. Úkol zněl jasně - dostat osmdesátku u Nečína. Cestou jsme ještě posbírali nějaké ty drobné a trochu nás cestou zmátl zavřený most přes dálnici u Obořiště (na zákresové mapě to nebylo zrovna jasně zaznačeno) - naštěstí nebyla objížďka zas tak dlouhá.

Osmdesátku jsme dostali podle plánu po necelých 4 hodinách jízdy a u kofoly v hospodě jsme nabrali poslední zbytky sil na návrat zpět. Cesta naštěstí z větší části klesala, takže na nějaké úmrtí nedošlo. Náš časový rozvrh jsem trochu zdramatizoval na padesátce v Kozích horách (kontrola č.10). Tady se mi lehce rozešla mapa s realitou a výsledkem byl asi kilometrový postup pěšky lesem ke kontrole (dle vyježděnosti v trávě jsme nebyli rozhodně jediní, koho to zmátlo). Výsledkem asi 5-10 minutové chyby byla moje zvýšená nervozita, ale nakonec jsme dále pobrali vše podle plánu a do cíle dorazili s více než 10 minutovou rezervou. Nakonec z toho bylo naše letošní kilometrové maximum (asi 85km) a posun na konečné 61. místo ze 150. mixovaných dvojic.

Mapa s postupy (JPEG - 0.8MB) červeně sobota, modře neděle

Mohlo by se ti taky líbit