Zimní Rychleby

1428× přečteno

Po delší době první volný víkend jsme s Jančou vyrazili do našich oblíbených Rychlebských hor. Sobotní ráno nás přivítalo místo sluníčka chumelenicí, která samozřejmě po cestě vlakem ustala a došlo na předpovídané azuro. Díky mírnému prašanovému poprašku sice opticky sněhu přibylo, ale opak byl nakonec pravdou. V Ramzové bylo sněhu výrazně méně než před čtrnácti dny a sněžnice jsme tak nasadili i o něco výše než na loňském výletu. Celou sobotu pěkně fičelo, což jsme běžkařům moc nezáviděli, neboť jsme na rozdíl od nich byli trochu lépe oblečeni.

Úvodní část na nejvyšší horu Rychlebských hor (Smrk) jsme šli stejně jako loni, ale ze Smrku jsme to řízli dolů po zelené do údolí Stříbrného potoka, kde jsme již sněžnice definitivně sundali. Zde jsme potkali jedinou dvojici lidí dnešního dne (takové naše kopie - obrýlený mladý muž a slečna s fotoaparátem) a po jejich stopách jsme vystoupali na Sokolí skály. Sice byly skalky lehce namrzlé, ale i tak jsme ulovili nějaká ta panorámata. Od skal jsme po neznačené cestě vyběhli na Stříbrný vrch, z jehož krátkého hřebene byly krásné výhledy do širé polské roviny i na hraniční hřeben Rychlebek. Po kratším traverzu jsme se napojili na modrou značku a na rozcestí Tři Studánky jsme přestoupili na žlutou. Po ní jsme vystoupali na bezejmenný vrchol (dle mapy SHOCart), nebo na vrchol Studený (dle webu Tisícovky), vysoký 1042 metrů, ze kterého jsou parádní výhledy na celé Rychleby, Smrk i do Polska. Původně jsme z něj chtěli pokračovat po Vysokém hřbetu až do Vápenné, ale vzhledem k časové nejistotě jsme lehce změnili plán.

Ze Studeného jsme přešli dále po žluté na sousední Lví horu (z východního úbočí je nádherný výhled na Jeseník a přilehlé kopečky) a pak dále po značce až nad Horní Lipovou, kde jsme to fikli přes údolí na vlak (stihli jsme přímý spěšnák na Červenku). Musím říct, že krásnější čekárnu než mají na nádraží v Horní Lipové jsem snad neviděl - roztopená kachlová kamna, dřevěný stůl, lavice, židle, ubrus i s výzdobou. No jak někde na chalupě. Ještě to pivečko na stole a bylo by dobře.

Mohlo by se ti taky líbit