Šok! Piškot běžel klasický OB. Pokus o comeback?

1087× přečteno

Náš tajný redaktor nasazený na sledování bývalé hvězdy v orientačním běhu se dočkal. Lukáš Svoboda se po více než roce pokusil o tajný návrat do lesa. V době, kdy všichni nejlepší běžci spolu soupeřili ve sprintu a štafetách v okolí Liberce, se konal v malé vísce nedaleko Kostelce nad Orlicí oblastní žebříček. Přesně na tomto závodě se opět objevila bývalá nadějná hvězda. Lukáš si je po svém přesídlení na Moravu naprosto jistý tím, že utekl médiím a proto ani není ve startovní listině pod nějakým pseudonymem. Ale pojďme k samotnému závodu.

Kolem půl jedenácté vbíhá Lukáš do lesa a začíná raději opatrně. Je jasné, že po roce odpočinku, to nechce přepálit - někteří veteráni či žáci jsou tak o poznání rychlejší. První kontrolu nachází naprosto bez problémů. Delší postup na dvojku nechává našeho zkušeného borce v klidu a bez dlouhého přemýšlení to vezme rovně. Postup na třetí kontrolu je celý po cestě - ano i takové postupy je nutné trénovat. Následující vlásenku čtyř kontrol ve světle zeleném prochází jak nůž máslem. Strojovým tempem a správným směrem pokračuje i na osmou kontrolu, ale zde přichází problém. Vzdálenost je v pořádku, směr je v pořádku, jen ta mapa je nějaká divná. Lukáš stojí v čistém lese a marně hledá ve svém okolí něco zeleného - podle mapy by měl být uprostřed prostředně zeleného hustníku. To je divné. Vše se po třech minutách vysvětlilo, chyba tentokrát ale nebyla na straně závodníka. Lukáš si zapisuje do paměti, že dnes je i zelený hustník průběžný a pokračuje dál. Delší postup na devítku opět vybírá zkušeně a to, že ho v závěru dotahuje později startující, ho nechává ledově klidným. Desátá kontrola je trošku mrcha schovaná, ale podivnou dohledávku vynahradí postup na jedenáctku, který je celý po cestě a soupeři ukazuje záda. Očekávané zrychlení běhu se nekoná a v následující relativně kopcovatější pasáži náš běžec hlasitě oddechuje. Občas lze zaslechnout i výkřik "Zku.... kopce!", "Kde se tady vzaly?". Po členité pasáži (na hradecké poměry) jsme opět na rovině a po cestě se blížíme ke dvacítce. Jáma na rozvětvení plotu by nebyla sama o sobě nijak obtížná kontrola, ale to by musela být zapíchnutá v té správné jámě. Po chvilce česání ji někdo objevil a můžeme pokračovat. Lukášovi znatelně docházejí síly, ale už se pomalu ale jistě přibližujeme k závěru. Lukáš moc dobře ví, že pokud by vyhrál, tak by se médií opět nezbavil. Zkušeně tedy vypouští závěr, na doběhu do cíle před sebe pouští jiné běžce a ve výsledkové listině se tak spokojeně ukryl na dvanáctém místě.

Byl to comeback nebo test formy? Chce Lukáš opět prorazit do světa červenobílých lampiónů? A co na to Jan Tleskač? Na tyto otázky nám Lukáš odpověděl jen jediné, citujeme: "ne".

Mohlo by se ti taky líbit