Velký Kanár - Artenara a Tejeda

186× přečteno

Po odjezdu Libuš se na horách zatáhlo a skoro celý týden tam bylo tak fekálně, že nemělo cenu ani koukat někam vzhůru. Dva dny jsme strávili na překvapivě moc příjemné pláži v přístavu až konečně ve čtvrtek nabídla předpověď něco jiného než mráček s kapkama a tak jsme vyrazili.

Najít optimální spojení s využitím jinak téměř dokonalé autobusové dopravy byl menší logistický oříšek, ale podařilo se, byť za cenu brzkého vstávání (ve čtvrt na sedm!). Autobusem jsme nejdřív dojeli do Teroru a odtamtud už jako jediní pasažéři linky 220 do Artenary.

Výhled z Artenary

Výhled z Artenary na Rugue Bentayga.

Už cesta z Teroru do Artenary v mlze byla zážitkem, jen jsme doufali, že aspoň pár panorámat uvidíme. Naštěstí se občas obloha vyjasnila a zahlédli jsme domky rozeseté po stráních jak někde pod Machu Picchu. Celkově krajina v horách hodně připomíná Jižní Ameriku v oblasti And, alespoň tak, jak si ji představuju já. Nejvýše položená obec na Gran Canarii (1270 m n.m.) je vyhlášeným turistickým místem, takže není divu, že jsme se tam míjeli s davy turistů - konkrétně jsme jich tam potkali sedm!

Artenara

Artenara.

Samotné centrum městečka je malé a okruh přes všechny vyhlídky zabere něco málo přes hodinku. V případě nemlžného počasí bych doporučoval vylézt na kopec nad městem (Montaña de Artenara, 1455 m), budou tam krásné výhledy na známé dominanty Rogue Nublo a Rogue Bentayga.

Po dvou hodinách od výsadku nás v Artenáře zase vyzvedl bus 220 a tentokrát nás zavezl o dědinu dál do Tejedy (1050 m). Tam už byl turistů dostatek a vzhledem k době oběda se všichni kumulovali na zahrádkách s výhledem na okolní panorámata. Popojeli jsme sice z Artenary jen 10 km, ale najednou slunce svítilo jak o závod a teplotně jsme poskočili o deset stupňů někam ke dvacítce.

Městečko Tejeda

Městečko Tejeda a Rogue Bentayga.

Tejeda je jinak o něco rozlehlejší než Artenara, leží na hraně bývalého sopečného kráteru a nabízí taky spoustu nádherných výhledů. My jsme počkali až se probere pan Mára, který to zalomil v autobuse a pak jsme znovu počkali až otevře námi vyhlídnutá restaurace - Let Me Take U (denní menu, spousta čerstvých džusů, doporučujem i pro nemasojedlíky).

Kopce, hřiště a jídlo - náš program.

Kopce, hřiště a jídlo - náš program.

Celkově perfektní výlet včetně vyhlídkové jízdy autobusy. Popravdě tady ani nemusíte nikam chodit, stačí si koupit jízdenku na autobus do hor a jen čučet z okna. Jinak nám odešel po deseti letech do fotonebe náš foťák, takže všechny fotky už jsou jen z mobilu. Každopádně to tam stejně vypadá mnohem líp naživo než na fotkách.

Pohled na centrum Tejedy

Pohled na centrum Tejedy.

Mohlo by se ti taky líbit