Stavba domu - díl č.3: neviditelné změny

1715× přečteno

Nás stavební miniseriál pokračuje třetím dílem (první díl, druhý díl). Oproti loňskému roku nedošlo k nějakým dramatickým vizuálním změnám (jako že nám vyroste barák před očima), dle očekávání se pracovalo převážně uvnitř.

Windows

Začnu tím smutnějším co nás potkalo, respektive koho jsme potkali. Potkali jsme fušery. To je takový speciální typ řemeslníka, který se čas od času vyskytne pravděpodobně na každé stavbě a má za cíl stavbu trochu pozdržet a pocuchat nervy investora. Nám tito experti přijeli namontovat okna (v prosinci 2012). Nebudu vás zatěžovat vyprávěním podle kterého by šlo sepsat román (figurovali by tam subdodavatelé subdodavatele, Policie ČR, zfalšovaný podpis, zmizení dveří a další zápletky), ale v polovině června se okna montovala znovu, do nově vyrobených rámů a tentokrát už lidmi, kteří tomu rozumí. Po devíti měsících od objednávky jsme tedy měli okna a dokonce i dveře.

Máme okna, nemáme okna, máme okna

Máme okna, nemáme okna, máme okna...

Vnitřnosti

Někdy během února se nám zmenšily naše prostorné prostory uvnitř domu - zedníci vyzdili zbývající příčky. Během závěrečných peripetií s okny se nám na stavbě střídali oknaři se zedníky, takže jsme střídavě okna zalepovali igelitem a opět jej sundávali. Koncem června jsme nakonec měli jak okna, tak hrubé omítky. Do toho se na stavbě občas objevil elektrikář, připravil několik desítek zásuvek a vypínačů a prošpikoval dům elektrickými kabely. My jsme tam průběžně poklízeli čurbajs, chystali izolaci desky a pan stavbyvedoucí si chystal rozvody vody.

Nejdřív to bylo uvnitř hrubé...

Nejdřív to bylo uvnitř hrubé...

Začátkem září nám dům prosvětlila fajnová omítka což výrazně zútulnilo interiér. Následně jsem napenetroval desku, nařezal asfaltové pásy a Tatík to přilepil. Pak jsme začali pokládat ve dvou vrstvách polystyren (10 a 8 cm), což je taková poklidná práce typu puzzle. Aktuálně chybí doskládat svrchní vrstvu polysťáku v obýváku a může se začít motat podlahové topení.

Pak už to bylo fajnové...

...pak už to bylo fajnové.

Hledáme ropu

Na závěr roku jsme se pustili do kopání přípojek k domu. Přípojku vody i kanalizace jsme napoprvé nenašli, tak jsem si zašel na vodohospodáře a za starostou. Výkresy měli jedny a ty samé, bohužel moc neodpovídající realitě. Napodruhé jsme kopli o kousek hloub a jak vykoukla zátka kanalizace a kabel od vody, tak jsme měli radost jak při hledání ropy. Kopla se také přípojka vody ke studni (užitková voda).

Hledání ropy

Hledání přípojek s menším bagříkem.

Druhou fázi jsme provedli už v letošním roce. Došlo k upgradu bagru, kopli jsme zákopy pro kanalizaci i obecní vodu a usadili vodoměrnou šachtu. Během pár dní položíme ropovody, zahrnem to a ukončíme tak snad podzemní práce s konečnou platností.

Tohle jsme kopli už větším bagříkem

Tohle jsme kopli už větším bagříkem.

Komentáře

Mohlo by se ti taky líbit