Stavba domu - díl č.2: už to vypadá jak barák

4303× přečteno

Tak po roce tu máme pokračování našeho miniseriálu o stavbě domu. Loni jsme položili pevné základy, na kterých nám letos skoro sám od sebe vyrostl v hrubých obrysech domek. Plán pro druhý stavební rok byl jednoduchý: oplotit, vyzdít, zastřešit a zasklít. A hned na úvod můžu spokojeně prohlásit, že až na poslední bod (který je ve fázi objednáno, zaplaceno, čekáme na montáž) se nám vše podařilo splnit. Tak si to opět pojďme projít bod po bodu.

Konec dubna - Oplocení pozemku

Stavba plotu se ukázala jako velice příjemná jarní prácička. V Hornbachu jsme nakoupili obrubáky v akci (i s dopravou za litr to vyšlo levněji než jinde), pletivo (poplastované) a sloupky (komaxit) jsme vzali v nějakém eshopu, cement pak ve stavebninách v Litovli a vrták na sloupky jsem si půjčil v práci.
Plot

Instalace obrubáků.
Jeden den jsme vyvrtali díry, druhý den jsme pak zabetonovali všechny sloupky, o týden později jsme vykopali rygol na obrubáky a závěrečnou třešničkou už bylo natažení pletiva. Do přední části jsme zasadili provizorní pletivo i bránu a měli jsme konečně celou stavbu pod zámkem. Plot se asi líbil, někdo se pak totiž v obci ptal, která firma nám to stavěla, že by taky potřebovali plot.

Květen, červen - příprava na zdění

Koncem května jsme v místech nosných zdí napenetrovali desku nějakým sajrajtem z Pardubic, položily se asfaltové pásy a přes ně ještě pásy lepenky pro jejich ochranu.

Z jakého materiálu budeme stavět bylo jasné (cihly na maltu), zbývalo vybrat dodavatele, což v ČR znamená výběr Porotherm versus Heluz. Obě cenové nabídky byly plus mínus stejné, jen komunikace s Heluzem byla naprosto tragická (žádné reakce na emaily, chyby v nabídce), takže jsme vzali Porotherm a za necelé dva týdny byly cihly ve stavebninách. Zbývalo je nějak dostat na stavbu. Domluvili jsme se tedy se sousedem z ulice (bratr bagristy z loňska a táta naší projektantky), který má tatrovku s rukou a mohlo se začít navážet ze stavebnin. Ve stavebninách v tom měli asi trochu guláš, neboť část našich cihle nějak nemohli dohledat, překlady nám dovezli Heluzácké místo z Porothermu, no nakonec po nějakých urgencích a osobních návštěvách se to nějak dokupy dalo.

Konec června - zdění

Jakmile byly cihly i deska připraveny tak na stavbu naběhli tři zedníci a za necelé dva týdny bylo vyzděno obvodové i vnitřní nosné zdivo. My jsme jen po vyzdění obvodu opět pomocí ruky doplnili na desku palety s nosnými příčkami, vysekali kapsy na napojení zdiva a celkově to trochu poklidili.

zdění

Po prvním dnu zdění.

Konec června až začátek srpna - bednění, železo a betonáž

Tak tohle byla asi nejhorší etapa, která byla hodně nekonečná. Muselo se nachystat bednění po celém obvodu, což bylo trochu ztíženo použitím rohových oken (ano, několikrát jsme si u toho vzpomněli na pana architekta, který je tam nakreslil :) ), kde nejsou žádné překlady. Dřevo se shánělo kde se dalo, takže v našem pase skončily i nějaké skříně ze sběrného dvora a podobný materiál. Stále se jen stavělo, bouralo a přesouvalo lešení sem a tam. Bylo také potřeba připravit železo do věnce, takže se pro naohýbané dráty zajelo s tatrovkou do Olomouce a pak jsme asi tři dny strávili drátováním jednotlivých košů a jejich taháním nahoru.
Drátování s Bobem.

Drátování s Bobem.
Betonování věnce jsme chtěli stihnout před naší cestou na jih (aby to mohlo ty dva týdny co budem pryč pěkně zrát), to se bohužel nestihlo, takže po návratu v polovině července jsme ještě chystali bednění. Ten velký den kdy k nám byl přivezen domíchávač a čerpadlo přišel až začátkem srpna. Zhruba za dvě hodinky jsme poslali do bednění asi osm kubíků betonu, důkladně to provibrovali vibrátorem a začala měsíční technologická přestávka na tuhnutí bednění. Během pauzy jsme sundali a trochu pofackovali bednění a na konec srpna jsme objednali montáž vazníkové střechy.

Betonujem věneček.

Betonujem věneček.

Září, říjen - střecha

Hned první týden v září přijeli borci s vazníky a za necelý den jsme měli střechu hotovou. Následovalo zednické intermezzo, kdy se vyzdily štíty. Samotné zdění jsme nechali opět na zedníky, jen jsme pro ně připravili lešení, nanosili nějaké ty cihly a občas trochu asistovali. Plynule na to navázal pokrývač, který pak připravil latě a pokryl střechu fólií. Pak pan stavbyvedoucí společně s panem zedníkem dozdili komín a následovalo položení krytiny (pálená taška Roben Piemont) a klempířské práce (okapy a oplechování komína) - to už opět v podání vybraných živnostníků. Po šesti týdnech od objednání dorazily pásky na obklad komína, takže opět stavba lešení až ke komínu a teprve potom byl komín definitivně dokončen (nejhezčí komín široko daleko) a následně i krytina okolo komína.

Nejdřív byly vazníky (dobře je vidět místnost v podkroví)...

Nejdřív byly vazníky (dobře je vidět místnost v podkroví)...

..potom krytina...

..potom krytina...

komín

...a nakonec komín.
Koncem října jsme také po menším výběrovém řízení objednali okna (plast, trojsklo) a vchodové dveře, která by měla dorazit někdy koncem roku a budem to mít z hruba komplet. Pokud bude počasí přát tak se možná ještě do konce roku dozdí zbývající příčky, vysekání kapes i penetraci desky jsme už připravili.

Mohlo by se ti taky líbit