Svoje první školení jsem měl na jaře ve Zlíně, kde jsem pro Czechitas připravil úvod do HTML & CSS. Pro vyzkoušení svých lektorských schopností to byl ideální start - jednoduchá teorie, pár kolegů k ruce a 30 holek natěšených dělat weby. Prezentaci i cvičení jsem vzhledem k pracovnímu zápřahu piloval až poslední týden před školením, ale nakonec se celý den povedl a holky kódily jako o život. Můžete se mrknout na prezentaci i vyzkoušet cvičení.
O týden později dorazila zpětná vazba od holek, reakce byly pozitivní. Ale jedna připomínka mě dobře vyškolila - já jsem po každém praktickém cvičení úplně zapomněl ukázat, jak se to mělo řešit a rovnou pokračoval dál. Divím se, že to ve feedbacku zaznělo jen jednou. Tohle byla fakt amatérská chyba.
Poučení první:
po každém praktickém cvičení musí všichni znát správné řešení
V polovině září jsem pro Czechitas ve Zlíně školil ještě jednou, tentokrát responsivní weby a Bootstrap framework. Pohlídal jsem si vysvětlení všech úkolů, takže tentokrát to bylo bez ztráty kytičky. Jako příklad, co lze umět po dvou školeních, je web jedné z účastnic: www.drevostavbaberoun.cz.
Zatímco školení Czechitas byly takovým rozklusáním, od října mi začal ostrý závod. Pro jednu větší vývojářskou společnost jsem připravil třídenní školení současného webového frontendu. Celé školení mělo během října další dvě opakování, celkem se tam prostřídalo 30 zaměstnanců.
Tvorba obsahu byla víceméně na mně, v podstatě jsem tam prezentoval svoje kompletní portfolio znalostí. Obsah jsem ale samozřejmě konzultoval se zadavatelem, některá témata jsme trochu více rozebrali, jiné vzali stručněji. Během hovoru s klientem jsme kromě obsahu probrali také koho budu školit. Bohužel jsem se nezeptal na hlavní věc: motivaci.
První říjnový den jsem po budíčku ve čtyři ráno dojel úspěšně do Průhonic, kde v těsné blízkosti zámku školení probíhalo. V devět jsme dali klasické představovací kolečko, potykali si, projeli obsah následujících tří dní a šlo se na věc. A během hodiny jsem byl v řiti.
Vypadalo to, že školení vlastně nikoho moc nezajímá. Všichni valili emaily, slack, odbíhali na cally a přednášku sledovali jen po chvilkách. Po zapálených holkách z Czechitas to byla dobrá sprcha. Školení totiž měla firma hrazené v rámci dotačního programu, zaměstnanci tam byli povinně a v reálné praxi pro ně byla využitelná jen část obsahu. Což jsem částečně věděl, ale vůbec na to nebyl připraven.
Poučení druhé:
zajímejte se o motivaci účastníků už před školením a obsah tomu přizpůsobte
S motivací účastníků úzce souvisela další věc: nikdo se na nic neptal. V místech, kde jsem čekal diskuzi a nechával více času na praktická cvičení jsme šli rovnou na další slide. Praktické cvičení nikdo nedělal a mě v tu chvíli přišlo hloupé jim nějaká dávat, když je to vlastně nezajímá. Takže prezentace ubíhala výrazně rychleji než jsem čekal. V poledne jsme měli hotový veškerý obsah, co jsem měl nachystaný na první den. Odpoledne jsme projeli dvě třetiny prezentací na druhý den a i přesto skončili o dvě hodiny dřív než bylo plánováno. Nechtějte znát mé pocity po prvním dni, díky Bohu, že to bylo na tři dny (a dvě další možnosti reparátu v dalších týdnech).
Poučení třetí:
mějte vždy záložní plán: doplňková cvičení i další obsah, který vytáhnete z rukávu v případě potřeby
První den už moc změnit nešel, takže jsem se soustředil na zbývající dva dny. Přes noc jsem doplnil asi stovku nových slidů a další dny trochu natahoval přestávky a více se snažil zapojovat účastníky do diskuze. To se nakonec povedlo a získal jsem na konci třetího dne nějakou zpětnou vazbu. Během školení jsem si taky zapisoval spoustu námětů co by bylo vhodné doplnit a jak upravit prezentování některých témat.
Pro následující dvě opakování školení jsem si nachystal více praktických cvičení, do kterých jsem účastníky nenutil, ale vždy jim nechal prostor je zkusit. Tím se doba školení ideálně prodloužila a neměl jsem už strach, že něco projdeme moc rychle. Taky jsem překopal pořadí některých témat, aby na sebe lépe navazovala. Doplnil jsem mnoho dalšího obsahu, na který jsme narazili během diskuzí a bylo dobré ho hodit i na slidy.
Měl jsem štěstí, že díky třem opakováním byla možnost školení vypilovat a doladit do ideální formy. Poslední běh školení na konci října už byl doslova za odměnu a po posledním slidu zazněl dokonce potlesk. Nakonec tedy slušnej happy end jak z americkýho dojáku.
Proč školit?
Nikdy jsem nebyl extrovertní člověk, co by rád někde něco vyprávěl. Vždycky jsem měl hrůzu ze situací, kdy jsem středem pozornosti a něco se ode mě očekává. Stát před tabulí, prezentovat referát nebo něco říct nahlas před ostatními někde na poradě fakt nebyl můj hrnek kakaa. Školení beru jako ideální možnost něco s tím udělat. Je to vlastně školení pro mě - učím se komunikovat, mluvit nahlas a zřetelně, prezentovat svoje dovednosti. Prezentovat sám sebe. Takže bych za to vlastně měl ještě platit.
Školení vás taky posune odborně - díky přípravě stovek slidů jsem si konečně do hloubky pročetl spoustu odborných témat, proběhlo mraky "aha" momentů (tak takhle to vlastně funguje), získal jsem mnohem větší rozhled a jistotu ve svém oboru. Samozřejmě je to další bonus do vašeho kariérního portfolia.
Není třeba zastírat, že školení je výhodné i finančně. Za devět dní školení jsem dostal zaplaceno tolik, co jindy za celý měsíc. Samozřejmě při započítání doby na přípravu to u jednorázových školení tak výrazné terno není, ale v případě opakování už to je hodně zajímavé. Díky letošním školením mám tak připravené velké množství obsahu, což výrazně zkrátí čas na přípravu libovolného dalšího kurzu.
Během října jsem u nás ve firmě (pokud tak CN Group můžu nazývat, i když tam nejsem zaměstnancem) připravil společně s kolegou Honzou krátké školení na dvě hodiny o čistotě kódu v CSS. A protože jsme mezinárodní firma, tak jsme to nachystali a prezentovali anglicky. Celkem to šlo, takže úkol na příští rok zní jasně - zkusit školit v angličtině. Good luck!