Bojovka na Severu 4. / Bergen

810× přečteno

Minulým příspěvkem jsme potěšili milovníky hor, nyní si naopak oblečeme trochu hipsterské módy a vyrazíme do ulic rušného Bergenu. Před odjezdem jsme konkrétní památky a zajímavá místa v Bergenu nijak neřešili, takže jsme tu trochu improvizovali. Díky stabilnímu internetu a kupě uloupených brožur z místního infocentra to nebylo zas tak složité.

1.7.2015 - Výšlap na Floyen

Předpověď na první dva dny v Bergenu byla více než dobrá, takže jsme neotáleli a hned první den prolezli největší haighlighty města - centrum (Torget a Bryggen) a kopec Fløien. Trochu jsme neodhadli počasí - ráno bylo ještě zataženo, na nějaké azuro to moc nevypadalo. Až před polednem to začalo pařit, ale to jsme už byli na cestě do kopce a vracet se k autu se nám nechtělo.

Výhled z Floyenu

Výhled z Fløienu.

V centru města to byl pro nás po liduprázdném Nystuenu trochu šok. Během pěti minut ve městě jsme potkali tolik lidí jako za celých uplynulých pět dní. Na druhou stranu to oproti jiným metropolím není v Bergenu zas tak hektické, největší koncentrace lidí jsou jen u hlavních památek. V přístavu bylo aktuálně zaparkováno asi pět velkých výletních lodí, jejichž osazenstvo (převážně německé) tvořilo hlavní masu pomalu chodících a neustále cvakajících turistů.

Dřevěné domy v Bryggenu jsou samozřejmě hezké, ale možná nás víc zaujaly boční uličky se staršími domy a bez lidí. Z centra jsme pak vyšlápli na kopec Fløien, odkud je nádherný výhled na celé město a je tam i pěkné dětské hřiště. Nahoru se dá jet i místní zubačkou (bývá na ni solidní fronta), variantu pěšky většinou volí sportovně oblečená děvčata v elasťákách, mobilem na rameni a lahví vody v ruce, které to berou jako sportovní aktivitu. Z Fløienu pak jde rovnou pokračovat do divočiny, my jsme si jen obešli místní jezero a zahlédli jednu orienťáckou kontrolu.

Dětské hřiště.

Dětské hřiště na Fløienu.

Trochu rozpačití jsme byli z našeho ubytování, takže jsme se po první noci rozhodli o změnu a původně zamluvený apartmán jsme na další dny zrušili (což naštěstí šlo). Díky Airbnb to nakonec nebyl velký problém a během pár minut jsme našli jiný v podobné části města a dokonce i o trochu levnější. Tentokrát to už byla super trefa, nic lepšího asi nešlo vybrat. Zabydleli jsme se v bytě o rozloze 90m2 v přízemí rodiného domku s výhledem na fjord, píškovištěm a místností plnou hraček (samý super bouráky). Ráno se vždy Mára probudil, ukázal prstem na dveře do pokoje s hračkama a řekl "tam!". Hostitel Øistein byl velice příjemný chlapík, probrali jsme české pivko, doporučil nám nějaké pláže na koupání a pozval nás na grilované párečky.

Výhled od našeho ubytování.

Výhled od našeho ubytování.

Pro automobilové fanoušky pak může být zajímavý fakt, že v Bergenu jezdí velké množství elektromobilů nebo hybridních vozidel. Asi nejčastějším autem této kategorie je sice Nissan Leaf nebo hybridní Golf, ale poměrně hodně zastoupeny jsou i automobily Tesla, což jsou opravdu nádherný kousky se zajímavými parametry (500km dojezd, zrychlení 0-100 za 4.5 sekundy). Shodou okolností jeden exemplář modelu S vlastní náš hostitel Øystein, takže během her s Márou na zahradě byla přiležitost si ho prohlédnout celkem z blízka.

2.7.2015 - Sotra

Na čtvrteční improvizovaný výlet jsme si vybrali jeden z mnoha ostrovů v blízkosti města - Sotra. Projeli jsme ho tam a zpět, cestou jsme se zastavili na jedné z pláži, pak jsme si v rychlosti určenou nejmladším návštěvníkem prošli Pobřežní muzeum (Kystmuseet) a nakonec jsme vylezli na pevnost z druhé světové války nad městečkem Fjell.

Koupačka

Koupačka.

Zkouším sestřelit růži z papíru

Zkouším sestřelit růži z papíru.

3.7.2015 - Máš akvárko?

Předpověď počasí na pátek slibovala konečně trochu zatažené oblohy a případně i ten deštík, takže došlo na plánovanou návštěvu bergenského akvária. Ráno bylo překvapivě ještě hezky, takže jsme si prošli jakousi starší čtvrť s krásnými starými domy, kde nebyli žádní turisté a atmosféru to mělo lepší než v Bryggenu.

grafiťáci

Pěkné grafity celkem můžu.

Do akvária jsme dorazili akorát na začátek show s lachtany. Během krmení lachtanů jsme nakrmili sebe i Máru a přesunuli se okouknout tučňáky. Ti byli tentokrát málo akční, takže venku už zbývala jen těhotná tulenice, která toho vzhledem ke svému stavu taky moc nepředvedla. Uvnitř pak Mára spokojeně usnul, takže jsme si v klidu prošli všechny akvárka. Budíček měl Mára u krokodýlů, kteří se sice taky moc nehýbali, ale aspoň působili výhružně. Největší atrakcí se nakonec stalo otevřené akvárium s kapry, které bylo možné podrbat. To se Sokolíkovi líbilo hodně a dost se u toho řehtal. Ve srovnání s akváriem v Alesundu mě to trochu zklamalo, ale aspoň jsme tam přečkali dešťovou přeháňku.

Lachtaní šou

Lachtaní šou.

4.7.2015 - Ostrov Fedje

Využili jsme slunečného počasí a poslední den v Bergenu jsme vyrazili na výlet na ostrov Fedje, který je umístěn uprostřed moře (jak už to bývá), asi hodinku jízdy autem a půlhodinku trajektem od našeho dočasného bydliště. Auto jsme nechali na pevnině, na ostrově o velikosti 4x3km bysme ho stejně nevyužili.

Příjezd na ostrov je celkem fotogenický

Příjezd na ostrov je celkem fotogenický.

Ostrov jsme v podstatě celý prošli kolem dokola po turistické trase zařazené do North SeaTrail, okoukli jsme maják Hellisøy a na závěr jsme provedli menší koupačku na pěkné místní pláži. Z ostrova byly vidět zasněžené kopce na pevnině, slunce šajnovalo tak akorát, příjemně strávený den.

Kóta 32 metrů dosažena, ale byla to makačka.

Kóta 32 metrů dosažena, ale byla to makačka. Vpravo maják Hellisøy.

Vlevo koupačka, vpravo málem koupačka.

Vlevo koupačka, uprostřed málem koupačka.

Kam dál?

Naším jediným pevným bodem pro následující tři dny je fakt, že ve středu po poledni musíme chytit trajekt Kristiansad - Hirsthals. Původní plán byl jet klasicky podél pobřeží přes Haugesund a Stavanger. Jenže moře jsme si nyní celkem užili a tak zkusíme ještě v rychlosti mrknout na fjordy a teprve fak frčet na jih.

Mohlo by se ti taky líbit