Killarney - Irsko ve třech dnech

Po závodech Shamrock nám zbyly tři dny na prozkoumávání jihozápadního pobřeží Irska okolo města Killarney, které je bránou do stejnojmenného národního parku a je obklopeno hradbou hor, jezer, golfových hřišť a turistů. Naše ubytování bylo zásobeno turistickými letáky více než poctivě, takže vybrat zajímavé destinace na průzkum nedalo moc práce.

Killarney

Ve městě samotném toho kromě jedné ulice (jednoduše nazvané Main Street) k vidění moc není, ale už na okraji města začínají rozsáhlé parky, které končí u několika velkých jezer. Na břehu jezera je hrad i zámek, můžete zajet lodí k zřícenině středověkého opatství na jednom z ostrovů, projet se drožkou nebo se ztratit v částech parku připomínajících prales. Pokud vyrazíte mezi místní, tak se připravte na polštinu, která tady zní na každém rohu. Poláci jsou v Irsku nejpočetnější menšinou a je to znát.

Killarney

Ring of Kerry

Největší atrakcí tohoto regionu je asi 180 km dlouhé kolečko podél pobřeží tzv. Ring of Kerry. Je to velmi populární trasa, v sezónně obsypaná turisty, ve všední den začátkem června to bylo v pohodě. Po cestě je mnoho odboček k hradům, plážím, jezerům nebo vyhlídkovým místům. My jsme si vybrali jen několik z nich a i tak jsme na okruhu strávili celý den.

Naší první zastávkou byla prehistorická pevnost z doby železné a nedaleké zbytky hradu Ballycarbery. V nedalekém městečku, jehož jméno není snadné vyslovit a které jsme úspěšně zapomněli hned po jeho opuštění, jsme se zastavili na oběd v patrně tradiční irské hospodě. Z dětského menu mě zaujaly párky s hranolky, oni tady hranolky jedí v podstatě ke všemu.

Prehistorická pevnost

Prehistorická pevnost Cahergal, na pozadí u moře hrad Ballycarbery.

Další zastávkou byl ostrov Valentia, kde jsem hlídal spícího Máru v autě, zatímco Janča s Bobem prošli krátký okruh na mysu Bray Head. Informační tabule byly věnovány památce podmořského kabelu, který byl odsud kdysi natažen až do Ameriky a vytvořil první spojení mezi Evropou a novým kontinentem. Z nedalekého městečka Portmagee pak vyjíždějí výletní lodě k ostrovům Skellig, které jsou zařazeny mezi památky UNESCO a kde se natáčely poslední díly Star Wars (takže se v místním muzeu můžete vyfotit v nějakém kostýmu). My jsme si tuhle taškařici nechali ujít a pokračovali dále po okruhu až k plážím u městečka Caherdaniel.

Bray Head

Sice jsme sebou neměli plavky (nenapadlo nás, že by v Irsku bylo na koupání), ale i tak jsme se nakonec do moře vlezli. Přeci jen kombinace krásné pláže a poměrně teplého počasí k tomu vybízela. Kousek od pláže byly také ruiny středověkého opatství, Irsko má opravdu parádní středověkou atmosféru i při koupání.

Na koupačce

Závěr okruhu patřil přejezdu přes hory a vyhlídce Ladies View kousek nad Killarney. Je zde pěkný letecký výhled na horské údolí se soustavou propojených jezer.

Ladies View

Gap of Dunloe

Poslední den před odletem jsme zajeli na jeden z nejvíce populárních výletů v turistických letáčcích - procházka po horské silnici Gap of Dunloe. Údolí se nachází jen pár minut jízdy z Killarney a kromě velkého množství turistů a vozíků tažených koňmi nabídne také několik fotogenických jezer, staré mostky a krásné hory.

Gap of Dunloe

V rámci organizovaného zájezdu je možné se na začátek zavézt autobusem, celým údolím projít až k jezerům nad Killarney a do města se vrátit lodí. My jsme to zhruba po 5km otočili a vrátili se zpět na parkoviště k autu stejnou cestou. Celý den pěkně smažilo slunce, takže jsme byli taky trochu přismažený.

Gap of Dunloe

Gap of Dunloe

Jak se jezdí vlevo

V Irsku se stejně jako ve Velké Británii (a dalších zemích) jezdí vlevo. Měl jsem z toho celkem dost bobky, ale nakonec to tak hrozné nebylo. Kromě nezvyklého hlídání si odstupu od levého okraje silnice první den, kdy jsem párkrát lehce otřel gumy o obrubáky, to šlo. S odbočováním do správného směru, s nájezdy do kruhových objezdů nebo s předjížděním jsem problém neměl. Přeci jen byl okolo vždy nějaký provoz a v autě jsme si pro dobrou náladu stále opakovali "vlevo, vlevo". Na řazení druhou rukou si po chvíli zvyknete, byť třeba při nějakých rozjezdech řadíte o něco pomaleji. Někdy bývá přehozená páčka blinkrů a stěračů, naše Toyota to měla naštěstí stejné jako u nás. Asi po třech dnech vám už jízda vlevo přijde přirozená, takže po návratu domů to chce zase trochu pozornosti uvyknout na pravou stranu.

Galský fotbal

V místních hospodách měli všude vyvěšené plakáty a dresy místních fotbalových hvězd a nešlo si nevšimnout, že se tady asi hraje trochu jiný fotbal. Pak jsme měli možnost sledovat trénink i zápas na hřišti místní školy, na které jsme měli výhled z našeho ubytování. Galský fotbal je jakýsi kříženec klasického fotbalu a ragby, hraje se na normální fotbalové brány doplněné o protažené tyčky jako v ragby. Víc vám asi napoví následující video.

Mohlo by se ti taky líbit

Zpátky na přehled