Biszkoptowy dagy (Piškotovy kecy)

997× přečteno

Dneska si milé děti povíme něco o cestování autobusem v Polsku. V první řadě zapomeňte na nějaký IDOS či jízdní řády na internetu. V Polsku existuje obrovské množství dopravců a pokud tedy chcete někam jet a nevyhovuje vám největší přepravce PKS (který má jízdní řád na netu, ale spojů nemá zrovna moc), tak se musíte vypravit na przystanek autobusowy, kde procházíte letáky soukromníků či jiných přepravců. Pokud máte to štěstí a nějaký autobus naleznete, tak už zbývá drobnost ? zjistit, odkud odjíždí. Kvalita a stáří místních korábů silnic je opravdu různorodá, ale převažují muzejní exponáty. Soukromníci také jezdí s malými minibusy, které jsou asi pro 15 lidí. Samostatné povídání by také mohlo být o samotné jízdě po silnici. Zvlněná polská silnice navozuje u slabších povah mořskou nemoc, jízda po krajnici (aby autobus mohli všichni předjíždět i na dvojité čáře) zase přidá na dobrodružnosti.
Zajímavý je také systém MKP v Lublinu (místní MHD). Stejně jako u nás město křižuje spousta linek, ale některé z nich jsou označeny nápisem Prywatny. Tyto autobusy mají normální označení linky, jsou speciálně označeny v jízdním řádu a neplatí v nich lístky do městské MKP. Po vstupu do takovéhoto autobusu vyhledáte osobu, které všichni odevzdávají 1 złotku, také jí tu jednu złotku dáte a můžete jet.
Aby jste si nemysleli, že jsem na východě odtržen od kultury, tak příští týden začíná v jednom místním kině (je jich tu asi 9) festival českých a slovenských filmů. V neděli tedy jdeme na ?Miło?ć blondynki? (Lásky jedné plavovlásky). A v úterý se tu bude konat kulturní bomba roku ? v místní výstavní hale vystoupí světoznámí Alexandrovci. Nejlevnější lístek sice přijde na 60 Zł (1Zł je asi 7,5Kč), ale takovýto koncert je možné vidět asi jen jednou za život. Pokud vím, tak v Praze stál lístek asi 2000Kč a ve Varšavě 300Zł. Ještě že jsem tedy na tom chudém východě Polska ? neoficiálně se prý oblasti za Vislou říká Polsko B a patří opravdu mezi nejchudší části Polska.
V sekci fotky máte pár obrázku z pondělního výletu do Kozłówky, což je takový malý zámeček asi 35km od Lublinu. Trochu jsme se i prošli místním venkovem a vidět orat místního borce s koněm je docela zážitek.

Komentáře

Mohlo by se ti taky líbit