Plátno a LCD v roce 2012

3131× přečteno

Už delší dobu se mi v počítači válí článek o filmech a dnes mám takový den kdy jen doháním resty, takže si tímto odškrtnu další. Volně navážu na lednový článek o knihách a sesumíruju, co že jsem to vlastně v minulém roce viděl za filmy. Je to taková pouliční směska blockbusterů, archívních filmů, akčních stříleček, romantiky i velkého umění. Samozřejmě vypíchnu několik kousků, které mě nejvíce zaujaly. Směle chronologicky do toho.

Scott Pilgrim proti zbytku světa

Neskutečně nadupaná adaptace komiksu se spoustou perfektní muziky a naprosto šílenou zápletkou. V hlavní roli superhrdiny účinkuje prototyp geeka Michael Cera (Juno) a femme fatale s modrými/fialovými vlasy Mary Elizabeth Winstead. Předchozí kousky režiséra Edgara Wrighta (Jednotka příliš rychlého nasazení, Soumrak mrtvých) patří k tomu nejlepšímu z britské komedie posledních let. Naprosto stylová pecka na úvod ro(c)ku.

Drive

Po šíleném komiksu je tu film pro milovníky dlouhých záběrů, minimálního dialogu a hollywoodského sexsymbolu Ryana Goslinga. Banální zápletka o zapletení pletek s mafií a jejich rozpletení s využitím kladívka je natočena na dnešní dobu nezvykle pomalu, bez nějaké dramatické akce a s nádhernou hudbou. Opět stylový film, tentokrát ale úplně jinak než Scott Pilgrim. Režie Nicolas Winding Refn.

Bláznivá, zatracená láska

Romantická komedie nemusí být nutně hloupá, což dokazuje film tvůrců homosexuální komedie I Love You Phillip Morris. V Bláznivé zatracené lásce jde pro změnu o lásku heterosexuální, hodně zábavnou a natočenou s velkým nadhledem. V hlavní roli Steve Carell, v té vedlejší pak opět Ryan Gosling, Julianne Moore nebo Emma Stone. Doporučuje devět z deseti zamilovaných chlapců pro romantický večer ve dvou (s děvčetem).

Diktátor

Opět komedie, ale nikoliv romantická. Pokud si nejste úplně jisti smyslem pro humor svého děvčete, tak ji raději na promítání neberte, film by ji mohl urazit. Stejně jako může urazit všechny Američany, židy, homosexuály, araby, muslimy, černochy, feministky a mnoho dalších. Dle mého názoru lepší než Borat, mnohem kompaktnější a zábavnější.

50/50

Do třetice je tu komedie, tentokrát o rakovině. V hlavní roli další z nastupujících hereckých hvězd Joseph Gordon Lewitt (Počátek, 500 dní se Summer, Lincoln, Looper, ...). Mokré kapesníky zaručeny, ale i bránici procvičíte.

Temný rytíř povstal

Završení monumentální trilogie o Batmanovi po vedením režisérské superstar Christophera Nolana. Za shlédnutí stojí určitě všechny tři díly a to nejen pro ty, co mají rádi komiksy. Do posledního dílu dostal netopejr krutohustopřísného záporáka Toma Hardyho.

Až vyjde měsíc

Jeden z "nejnormálnějších" filmů Wese Andersona s naprosto hvězdným obsazením a zápletkou o osudové lásce dvou dětí. Legrace a krev jsou jistota.

Jeden musí z kola ven

Špionážní thriller natočený způsobem, jaké se už moc nepoužívají - dlouhé záběry, málo dialogů. Temné, šedivé, pozvolně plynoucí drama, ve kterém, jak název naznačuje, někdo půjde nejen z kola ven.

Všechny filmy

 

Na závěr několik tipů ze starších filmů: