Noční stolek v roce 2012

1662× přečteno

Před více než rokem jsem si začal zaznamenávat všechny knížky, které mě prošly rukou nebo čtečkou. Jednak z toho důvodu, že mě zajímalo se zpětně podívat, co že to vlastně čtu nebo jak dlouho mi trvá nějakou knihu přečíst. Dole pod článkem najdete kompletní seznam za uplynulý rok s krátkým komentářem ke každé knize, ale přeci jen pár knih stojí za to vypíchnout a případně i někoho motivovat k jejich přečtení.

Zapletení, Zygmunt Miłoszewski (2011)

ZapleteníPřekvapivě velice dobrá detektivka z Polska, výrazně převyšující většinu současného severského importu. Na úvod hezky brutální vraždička, k tomu podivná partička podezřelých a psychoterapeutická omáčka na vrch jsou ideální kombinací k přelouskání za pár večerů.

 

Král krysa, China Miéville (2006)

KrysaHustá kniha o hustejch týpkách pro hustý týpky jako jsem já. Pokud chcete vědět trochu více, tak to vezmem brainstormingem: hustý, brutalita, jungle, krev, hnus, jízda, na tripu, kanály, odpadky, krysy, smrt, ... . Paradoxní je, že ke knížce jsem se dostal vlastně omylem, neboť jsem hledal tohoto Krále krysu a svůj omyl jsem zjistil až někde v první třetině knihy (to je tak, když stahujete z netu a nekontrolujete si autory). Parádní zběsilá jízda londýnskými kanály.

Modlitba za Owena Meanyho, John Irving (1999)

Owen MeanyPokud bych měl vybrat jen jednu knihu roku, tak to bude tato. Hodně pomalý rozjezd knihy, dlouho trvá, než se do ní dostanete, ale stojí to za to. Celý děj plyne velmi pomalu, kniha vůbec nikam nespěchá, nenutí vás pořád číst, ale příběh postupně dostává ostřejší obrysy a pomalu spěje ke svému nevyhnutelnému konci. Tak dlouho jako Owena jsem žádnou knihu nečetl (více než tři měsíce, mezi tím jsem stihl přelouskat čtyři další knížky), ale zároveň po žádné jiné knize jsem neměl větší nutkání si ji přečíst znovu. Zatím ponecháno ve čtečce a asi tam ještě chvíli vydrží.

Třicet let na zlatém severu, Jan Eskymo Welzl (1998)

Eskymo WelzlPokud jste vyrostli na dobrodružných knihách Jacka Londona nebo E. T. Setona, máte chuť si sbalit batoh, vykašlat se na práci a vyrazit kamkoliv do světa, tak tohle je kniha pro vás. Překvapivě vtipná i drsná kniha příběhů nejznámějšího rodáka ze Zábřehu na Moravě (jeho socha je dominantou místního nádraží), polárního cestovatele, lovce, zlatokopa, obchodníka, náčelníka eskymáků a nejvyššího soudce na Novosibiřských ostrovech. I po tolika letech je to překvapivě velice čtivá knížka o životě v krutohustopřísnejch podmínkách severu. Respekt!

Všechny přelouskané knihy

Pár dalších knižních tipů z minulých let

  • Cit slečny Smilly pro sníh, Peter Høeg (Severská krimi, tentokrát však jiná a ne úplně snadná.)
  • Paměti mojí babičce, Petra Hůlová (Tři generace žen v současném Mongolsku. Hodně dobré a hodně zvláštní.)
  • Jmenuji se Červená, Orhan Pamuk (Jiný styl vyprávění, poměrně náročná četba.)
  • Gottland, Mariusz Szczygiel (Téměř klasika. Pohled na Čechy od polského čechofila.)

 

P.S. Pokud by někdo chtěl některou z výše uvedených knih půjčit, tak se ozvěte. Většinu z letošních knih mám už elektronicky, ale nějaký analog se doma taky ještě najde.