Expedice Apalucha - Lublin - týden první

1478× přečteno

Cze?ć! Ja jestem Łukasz Swoboda i ja jestem studentem University Marie Curie Skłodowske (UMCS). To jen na začátek, aby jste viděli, že umím polsky :). Moje domovská katedra geoinformatiky v Olomouci má už delší dobu dobré kontatky s UMCS a tak jsem využil nabídky strávit zde (společně s mými kolegy z různých ročníku stejného oboru) jeden semestr.
Začnu lehce geograficky. Lublin najdeme asi 160km JV od Varšavy. Má asi 360tis. obyvatel a je to největší polské město na východ od Visly. Je to odsud asi 50km k ukrajinským hranicím a i Bělorusku není daleko. Ve městě je několik univerzit (UMCS, Politechnika (takové ČVUT), Katolická univ. a Ak. Rolnicka), takže většina lidí ve městě jsou studenti. Já tedy patřím na UMCS, která je asi největší z nich (35tis. studentů (z toho 174 cizinců), 10 fakult). Naše expedice z Olomouce je zařazena pod wydział (fakultu) Biologi i Nauk o Ziemi, Institut Nauk o Ziemy. Naše skupina není zařazena do žádného učebního programu a svůj rozvrh si můžeme vytvořit z jakýchkoli předmětů našeho institutu. Takže jsme tu na takové dovolené :).
Do Lublina jsme vyrazili minulou neděli écéčkem z Přerova. Překvapivě bylo poloprázdné a jelo přesně na čas. Přestup ve Varšavě nám zpestřili nějací němečtí filmaři, kteří na našem nástupišti natáčeli nějaký drsný film z německého metra (nádraží ve Varšavě je celé pod zemí). Rychlík do Lublinu jel překvapivě také na čas a byl opět hodně solidní úrovně, na kterou nejsem z Čech moc zvyklej (sorry Bobe). Ubytování na koleji (akademiku) stojí celkem za nic, protože na pokoji je vždy jeden stůl a taková sprcha je fakt pro silné nátury. Náš pokoj byl celkem dost hnusnej, tak jsme ho hned druhý den vymalovali (viz fotky). Výhodou globalizace je, že i v Lublinu najdete Tesco a spol., takže sehnat cokoli není problém. Funguje zde samozřejmě MHD a už konečně vím, kam zmizely z Čech Ikarusy. Pověsti o polských silnicích i řidičích jsou v Čechách dostatečně známé, takže jen zmíním, že i MHD jezdí fakt dost rychle a vždy, když se blíží asi tak osmdesátkou k zastávce, tak nechápu jak to pak ubrzdí.
Školu máme rozvrženou tak, abychom se moc neunavili, takže asi tak dvě hodinky denně (samozřejmě ne v pátek). Výuku máme na dvou budovách ? starý a nový budynek (budova). Zatímco starý budynek je opravdu nic moc, tak ten nový je fakt nový a výborně vybavený. Místním přednášejícím celkem dobře rozumíme, horší je to když mluvíme my.
V sobotu jsme byli v místním koncentračním táboře Majdanek (druhý největší na světě pro Osvětimi), který leží přímo na okraji Lublinu. Zážitek to byl fakt dost silný, fotky jsou netradičně v sekci fotky.
Večer jsme pak zavítali na geografickou party (imprezu) na kolejích a získali tak cenné kontakty. Jsme například pozvaní na závody v orienťáku, které se konají příští sobotu v místním lesíku. Na to jsem celkem zvědavej, věci do lesa sebu opravdu nemám. Včera jsme byli běhat a pro místní to byla dost velká atrakce, zatím jsem tady nikoho jiného běhat neviděl.
Dost řečí, mrkněte se na fotky a zatím tedy Do Zobaczenia.

Komentáře

Mohlo by se ti taky líbit