Geocaching - další 4 zářezy

1073× přečteno

Jako správný pracovník jsem si nechal svoji nemoc až na dovolenou, takže z plánované Fatry nakonec nezbylo nic. Teprve včera jsem se odvážil trochu na vzduch a aby jsem nešel jen tak na prázdno, tak jsem si do kapsy přibalil džípíesku. S Jančou jsme si vybrali dvě kešky v nedaleké Litovli a nebyly to obyčejné kešky - byly to multikešky. Slovíčko multi navozuje obecně představu nějakého většího počtu a v geocachingu znamená, že aby jste se dostali úspěšně k cíli, tak musíte projít třeba nějakou naučnou trasu nebo zjistit pár informací a spočítat si finální souřadnice.

Do Litovle jsme se přesunuli vozidlem - správně bych asi měl napsat geovozidlem, neboť pokud hledáte kešku, tak je všechno co máte sebou geo - můžete mít třeba geopsa, geoděti, geokolo. Pozor naopak musíte dávat na mudly (ano ty z Harryho Potrata), tedy na osoby, "kteří nic netuší". Není ale třeba problém vzít sebou na výlet (tedy na lov kešky) i vaše mudlorodiče s mudlodědečkem a mudlobabičkou.

Dost bylo termínů, jdeme do akce. Jako první jsme se rozhodli najít keš s poetickým názvem Hvězda, který je odvozen od stejnojmenné naučné stezky po Litovli a ta má zase název dle tvaru ramen řeky Moravy v Litovli (patrné z družicového snímku - Morava v oblasti Pomoraví vytváří poměrně vzácnou vnitrozemskou deltu, takže Litovel se opravdu může pyšnit názvem Hanácké Benátky). Abychom zjistili souřadnice keše, bylo nutné projít tuto naučnou stezku a dozvědět se něco o vodním hospodářství v oblasti. Poté jsme již rychle spočítali souřadnice, zadali je do gps krabičky a vydali se poprvé ve směru šipky na displeji. Keš jsme našli bez problémů, přesnost navigace se na otevřených loukách Pomoraví pohybovala kolem 5m.

Další keš s název Pivovar Litovel se nečekaně týkala piva. Potřebné indicie jsme zkontrolovali vizuálně u pivovaru, poté jsme v restošce u svařáku spočítali souřadnice a hurá za šipkou. V úzkých uličkách města se občas družicový signál ztrácel, ale i druhou naší keš jsme našli okamžitě bez problému.

----

Dneska jsme se rozhodli pro výlet do terénu. Stromy byly bílé jak kdyby byla snad zima, mlha by se dala krájet a my jsme dojeli geovozidlem do zhruba 20km vzdálené obce Ruda, odkud jsme vyrazili ulovit dvě kešky. První z nich byla opět multikeší a počátek lovu byl na Křížovém vrchu nad obcí. Ojíněné barokní sochy znázorňující Ježíšovo ukřižování působily v mlze dostatečně tajemně. Odtud jsme spočítali první souřadnice, došli na jiné místo, odkud jsme měli pod určitým azimutem a vzdáleností najít kešku. Jak přesně nastavit azimut na gps jsme sice nepřišli, ale nějak jsme to odhadli a po opětovném přečtení pokynů jsme našli i keš.

Další naše keš, tentokráte klasická, se nacházela na Rešovských vodopádech. Prošli jsme tedy vesnicí a vydali se na opačnou stranu. Procházka mlhou s bílým lesem byla parádní, u vodopádů bylo mudloprázdno a keš našla Janča opět okamžitě. Přesnost navigace byla v lese kolem 12m. Celkem tedy šestý zářez do naší sbírky.