Bilancováníčko

2480× přečteno

Tak po roce na Vánoce tu máme bilancováníčko uplynulých dvanácti měsíčků. Opět namíchám koktejl z práce, baráku, sportu nebo Marečka (ten v koktejlu nesmí chybět!) a trochu to dochutíme výběrem přečtené beletrie a shlédnutého filmového braku.

Vork a Kovork

Pracovně byl uplynulý rok celkem hukot a to jak do intenzity práce, tak v rozvoji nových dovedností. Klasický web s grafikou a administrací pro koncového zákazníka jsem v podstatě spíchnul jen jeden na úvod roku a zbytek času jsem spolupracoval s několika dalšími volnonožci nebo webovými studii. Poprvé jsem ocenil, že pracuji s někým výrazně lepším, což mě nutilo posouvat moje znalosti. Poměrně velká vytíženost a mírně (velice mírně) rostoucí sebevědomí mi také dovolily výrazněji zdražit svoji práci.

nový svazový web

O prázdninách jsem trochu bilancoval, utřídil si co, jak a s kým bych chtěl dělat a v druhé polovině roku jsem pak utlumil jednu dlouhodobější spolupráci na úkor jiné. Hodně mě také nakopla účast na zářijovém think-tanku Na volné noze s tématem získávání zakázek ze zahraničí, což je věc, která mi už delší dobou vrtala hlavou.

Ko..ko..kodér

Během roku jsem také rozhodl soustředit se pouze na jednu disciplínu tvorby webu a zbývající činnosti, ve kterých nejsem nijak zvlášť dobrý (a které mě tak ve výsledku stojí zbytečně moc času), přenechám profíkům. Jako první tak odpadla grafika (myšleno grafické návrhy webů), která mě sice baví, ale nikdy v ní nemůžu konkurovat opravdovým profesionálům. Druhá činnost na odstřel je programování, kde je také potřeba si přiznat, že to mnozí zvládnou mnohem lépe a radostněji. Vzhledem k množství běžících webových projektů se ale péhápéčka jen tak nezbavím, to se ještě chvíli povleče.

Naopak kódování mě za poslední rok doslova nadchlo a stalo se mojí hlavní náplní dne. Díky množství nových technologií zvyšujících efektivitu práce kodéra (CSS frameworky, Bootstrap, Grunt/Gulp), dostatečné penetrace zařízení s podporou moderních fičur (CSS3 animace, SVG, HTML5) a nutnosti čelit všem možným rozlišením i desítkám různých zařízení se z kódování stává hodně dynamický obor.

Hlavně efektivně!

Loni jsem začal sepisovat pracovní výkazy (nebo jak to nazvat) do Excelu, letos v průběhu roku jsem pak plynule přešel na online aplikaci primaERP, kde zaznamenávám veškerou práci. Aplikace funguje jako populárnější Toggl, jednoduše stisknete stopky, zadáte projekt/zákazníka/popis práce a taxametr běží. Přináší mi to dokonalý přehled nad mojí prací i nad jednotlivými projekty. Časový report s podrobným popisem pro zákazníka je pak hotový během chvilky.

V létě jsem také navýšil počet dní ve sdílené kanceláři ze dvou na tři týdně a opět se to dost výrazně podepsalo na množství hotové práce. S trochu nadsázky se dá říci, že pracuju hlavně ty tři dny v týdnu kdy sedím v kanclu. Zbývající dva dny jsme většinou trávili výlety po podlahových, interiérových, kuchyňských a jiných studiích. Jen výjimečně jsme v týdnu vyrazili někam na hory, nebo dostala Janča volno (= šla do práce) a já měl Den otců.

Zahradní č.p. 433

Úkol zněl jasně: muž s koženou brašnou musí zkolaudovat! A to se nám v polovině listopadu podařilo, takže vlastně není skoro o čem psát. Hned v lednu 2014 jsme stihli rozkopat venku co se dalo, položit a napojit kanalizaci i vodu a zase to zakopat. Jak se oteplilo, tak se také začali na stavbě častěji rojit různí řemeslníci. To máte elektriku, izolaci podlahy, anhydrit, sádrokarton, zateplení stropu, omítky vnitřní, zateplení fasády, omítky vnější, dřevěnou fasádu, vinylovou podlahu, obklad koupelny, zařízení koupelny, vymalovat, nějaký podivný věci do technický místnosti, vykopat, položit a zakopat elektriku, 11 fůr štěrku, poskákat to s žábou a je tu najednou podzim.

zkolaudovaný barák

Kolaudace byla nakonec bezproblémová, připravenou buchtu jsme snědli sami. Abych omezil tradiční opakující se dotazy, tak ne, zatím nebydlíme a ano, chceme se na jaře stěhovat. Aktuálně si také připravujeme rozpis prací na další rok, protože to máte nábytek, příčku v předsíni, venkovní dlažbu, plot, přístřešek na auto, zahradní domek, zrušit stavební boudu, srovnat pozemek, zasadit stromy, zaset trávník ....

Sport

Letos jsem pokračoval v pravidelnějším běhání (2-3x týdně, celkově 1299 km) a kromě výrazně lepšího pocitu při delším běhu mě hodně překvapilo, že i přes absenci pravidelného tréninku ve vyšších intenzitách jsem na tom byl rychlostně poměrně dobře (důležité je to slůvko poměrně). V orienťáku jsem vzhledem k oddílové marodce běžel několikrát naši první štafetu (velice příjemný a zavazující pocit), hodně si vážím především možnosti startu na štafetách pořádaných naším klubem.

Piškot běžící a razící

S Bobem jsme společně uběhli/ušli rogaining v beskydských kopcích, na kole jsem kromě několika cest do práce jen tahal vozík s Márou (při vzpomínce na výjezd s vozíkem na Soláň se potím ještě teď), mimo letních měsíců jsem pak ještě protahoval ruce na badmintonu, florbalu a občas i na stavbě.

Kultůra

Bele.. co?

Letošní porce čtiva byla v podobném objemu jako loni (20 kusů beletrie), za zmínku stojí následující kousky:

  • Kolejmoří, China Miéville (Hustá jízda vlakem po nekonečném moři kolejí za železničářskou Bílou velrybou. Kniha žánru New Weird, určená spíše pro mladší publikum.)
  • Zrnko pravdy, Zygmund Miłoszewski (Nadprůměrná detektivka ze současného Polska, kvalitativně převyšující drtivou většinu severské produkce.)
  • Moje studená válka, René Benda (Přesvědčivě vykreslená atmosféra osmdesátých let v Československu.)
  • Kmeny, Vladimir 518, Tomáš Souček, Karel Veselý (Ska, Hardcore, Punk, Emo, Hip Hop, Hipstři, Gotika, Neohippies, Skinheads a mnoho dalších převážně městských kmenů.)

Vlastní kmen mohou mít i borci z posilky.

Video

Kromě jedné návštěvy kina se všechno stříbrné plátno promítalo na našem domácím LCD monitoru a i tak byl počet zhlédnutých filmů oproti minulým létům podprůměrný (21 ks). Za vypíchnutí stojí následující bijáky:

Mjůzik

Díky službě Spotify jsem celý rok strávil s hodně pestrou pouliční směskou všech možných žánrů - od elektroniky, přes klasické devadesátky, ostřejší rock až po nejnovější rádiopop. Na lokální mp3 si už vzpomenu jen když náhodou nejede net. Z české kotlinky mi sluchátky propluli třeba Houpací koně, Umakart nebo Zrní. Koncem roku mi velkou radost udělalo nové album Řinčících dýní.

Mára

Malý sokolík úspěšně roste a sílí. V září realizoval svoje první krůčky v bačkůrkách a v listopadu už běžel první kros v lese (Klokan kros). Mezitím se vozil za kolem ve vozíku nebo zdolával první tisícovky v krosně za mírné podpory mé osoby v roli nosiče. Uvidíme, kam to chlapec dotáhne.

Márův rok

Mohlo by se ti taky líbit