Šumperské finále - 16.-17. kolo ČP MTBO

1080× přečteno

Poslední MTBO závody roku nám za domácími humny pořádal Šumperk. V sobotu nás čekal dopoledne závod ve sprintu (pro mě s Jančou premiéra na této trati) a odpoledne pak krátká trať. Víkend pak uzavřelo nedělní Mistrovství republiky štafet. Zatímco celý rok nám bylo počasí více než nakloněno, tak předpověď na poslední víkend nevěstila nic dobrého. Medard byl sice modrý jak šmoula, ale nakonec to mohlo být i horší (jak vidíme tento týden). V rámci aklimatizace jsme si v pátek večer pustili vydařenou reportáž z letošního Bobr Cupu.

Závody byly situovány na okraji Šumperka a předchozí mapa prostoru dávala tušit, kde se asi bude jezdit. Nutné je říci, že se nakonec naše tušení ukázala jako chybná.

Se sprintem, tedy závodem na 20 minut, jsem neměl zatím žádné zkušenosti, ale nějaké větší problémy mi to nepůsobilo. Člověk při tomto závodě na kole skoro neseděl, šláplo se dvakrát do pedálů a už se razila další kontrola. Mapově to zas tak složité nebylo, stačilo si jen pořád hlídat kde vlastně člověk je. Měřítko 1:5000 bylo optimální, celkem se to dalo číst i za jízdy. Mnohem horší byla fyzická stránka věci, neboť se hodně často muselo běhat nebo tlačit do kopce, což mi už nějak nedělá dobře. V lese bylo naštěstí ještě sucho, což se už o dalších závodech tohoto víkendu říci nedalo. Nějaké drobné chybky byly, celkové 14. místo je sice moc pěkné, ale propastná ztráta na vedoucí trio znamenala paradoxně letošní nejhorší bodový výsledek. V áčkách byl na 2. místě Jedla, Zuzka zvítězila v ženách.

H21A sobota sprint

Po dopolední zahřívačce se po obědě pokračovalo krátkou tratí. Někteří měli na regeneraci více času, někteří méně (Lukáš startoval ráno v závěru, odpoledne pak na začátku)., každopádně to bylo při tomto náročném midlu jedno. Úvod trati patřil motokrosu, který jsem stihnul naštěstí ještě za sucha, pak se projelo shromaždištěm zbytek trati už byl namotaný ve stejném prostoru jako ráno. Oproti ránu se ale změnily dvě věci - mapa už byla 1:15000 a začalo dost chcát (déšť to nebyl). Výsledek to mělo jeden - nebylo vůbec nic vidět. Chvilku jsem se snažil operovat bez brýlí, ale ve sjezdech to nebylo zrovna ono. Volba mezi vidět bez brýlí (2,5 dioptrie) dobře mapu a něco málo okolo nebo vidět něco málo okolo a nic na mapě se během závodu několikrát vystřídala. Závěr jsem si dal nakonec úplně bez brýlí a až na poslední kořenový sjezdík se to celkem dalo. Opět jsem se nevyvaroval několika drobných chybek, ale jinak jsem byl spokojený. Poslední závod Českého poháru jsem dokončil na 8. místě, ztráta byla ale opět hodně velká, takže body byly více než mizerné. Za zmínku stojí vítězství Jedly v áčkách, Zuzky v ženách a především Márovo 5. místo v elitě.

H21A sobota krátká

Třešničkou na víkendovém dortu bylo nedělní mistrovství republiky štafet. Počasí ukázalo svoji lepší stránku a došlo i na nějaké to sluníčko a jesenická panorámata. Podařilo se nám postavit tři pánské a jednu dámskou štafetu, i když devátý k pánům se hledal hodně dlouho. Dilema také panovala v obsazení první štafety, ale dojezd prvního úseku ukázal, že jak Lukáš (Ch.), tak Véna jeli srovnatelně. Na druhém úseku nastoupil za áčko Mára a zhruba do poloviny se za ním úspěšně držel i Lukáš. Po prvním úseku koupeného Justina v céčkové štafetě vyrazil do dalších bojů nadějný bajker Vrabec. U děvčat rozjížděla Janča, která po moc pěkném úvodu nakonec trochu ztratila, ale Zuzka nejlepším časem na úseku posunula děvčata opět do první desítky.

Finiš áčkové štafetě obstaral Jedla, který i bez řetězu dokázal zajistit výborné 5. místo. Přesně o dalších šest příček níže jsem dovedl bé štafetu, když se přese mě přehnalo na motokrosu stádo eliťáků. Závod se sice odehrával ve stejném prostoru jako sprint a krátká, ale i tak to bylo možná hezčí než v sobotu. Na druhou stranu se největším zážitkem stalo zdolání motokrosu poté, co celou noc pršelo. Že se tam moc jezdit nedalo bylo jasné, ale občas tam byl i problém kolo tlačit. Céčko přivedl do cíle na 16. místě Ury a na 8. místě dorazila naše děvčata s finišmenkou Martinou.